Svađe, ljutnja i frustracija su stvari koje se mogu javiti u svakom braku.
Zapravo kaže se da odsustvo svađa u braku može značiti da paru ili nije dovoljno stalo ili da neko u celoj priči nešto krije. Iako je izražavanje mišljenja u braku važno, kao i borba za to da vas voljena osoba čuje i uvaži vaše stavove, ponekad u toku svađe imamo tendenciju da izgubimo kontrolu.
U tim situacijama skloni smo da se ponašamo na nepošten način, koji zalazi u sferu toksičnosti. Kada se svađa privede kraju, obično se kajemo zbog vlastitog ponašanja i reči koje smo tad izgovorili. Kako se to ne bi dogodilo potrebno je da date sve od sebe da ostanete mirni u toku svađe i da kontrolišete svoj bes. Ali, kako to izvesti? Zavirite u našu galeriju i saznajte.
Dišite duboko
Znamo da zvuči kao totalni kliše, ali duboko disanje je suštinski deo upravljanja bilo kojom stresnom situacijom. Kada smo pod stresom naše telo ulazi u režim “borbe ili bekstva”. Kada se to dogodi naša krv odlazu u nadbubrežni sistem, daleko od mozga zbog čega nam je sposobnost da jasno razmišljamo zamagljena. Da biste sprečli da se to dogodi potrebno je da duboko dišete, zahvaljujući čemu ćete vratiti krv u mozak i razmišljati jasnije. Samim tim zadržaćete pribranost.
Odmaknite se, ali nemojte da pobegnete
Neko mudar je jednom rekao da pre nego što bilo šta uradite zbog čega vam se čini da biste mogli zažaliti, odvojite 2h da se strasti smire i razmislite da o tome da li je to i dalje problem. Ako otkrijete da jeste, razgovarajte sa tom osobom o tome. Ako postupite po ovom receptu mnogo ćete mirnije doći do rešenja situacije. Iako nećete uvek imati strpljenja da čekate 2h da biste se smirili i ponovo procenili situaciju, nužno je da makar malo vremena odvojite za sebe i svoje misli.
Nemojte sve da shvatate previše lično
Teško je priznaćemo ne shvatati lično stvari koje čujemo od supruga u žaru borbe. Čini se tada da su njegove reči poput ličnog napada na nas i da nemaju veze sa inicijalnim problemom. Shodno tome kada smo napadnuti, skloni smo ka defanzivi i gubljenu pribranosti. Na kraju krajeva niko ne želi da bude napadnut, posebno ne od strane nekog koga voli. Međutim, zaista ne bi trebalo da svaki sukob sa suprugom doživljavate kao lični napad.
Nemojte da se ‘hvatate’ za svaku izgovorenu reč
Često se dešava da u toku svađe sa voljenom osobom kažemo nešto glupo i nepromišljeno. To je obično nešto što inače ne mislite i što vam izleti u žaru trenutka. Međutim, kada se to dogodi, velike su šanse da će upravo ta izgovorena reč koja se tu slučajno našla da postane nov predmet rasprave. Više se nećete svađati oko primarnog problema, već oko nečeg što ste jedno drugom rekli.
Nemojte da podižete ton
Ključni faktor koji vam može pomoći da ostanete mirni tokom rasprave se sastoji u održanju normalnog tona u toku razgovora. Zaista je važno dakle da ne podižete ton i ne trudite se da najdačate svog supruga. Time što ste glasniji ništa nećete dobro postići i to što se samo vaš glas čuje ne znači da ste u pravu i da ste dokazali svoje. Takvim ponašanjem pokazujete nepoštovanje prema svom suprugu.