Potrebno:
– šolja sirovog badema, krupnijeg
– litar vode
Priprema:
Bademe prelijte vodom i ostavite tako da prenoći. Sutradan ih ubacite u blender, sa sve vodom, i meljite dok ne dobijete mlečno beli napitak. Procedite, najbolje kroz gazu i dobili ste domaće bademovo mleko.
Držite ga u frižideru, nemojte ga zagrevati pre konzumiranje, a potrošite ga za najduže tri dana.
Ukoliko vam se ne dopada ukus, u blender zajedno sa bademom, stavite i pet urmi ili jednu i po kašičicu meda ili stevije. U samo mleko, možete da dodate kakao, cimet, vanilu.
Osim kao napitak, bademovo mleko možete da jedete uz musli ili za pripremanje kolača i ostalih poslastica.
Ako niste znali, badem spada u najzdravije namirnice na svetu. Iako se misli da spada u grupu orašastih plodova, badem (lat. Prunus amygdalus) je zapravo koštunjavo voće. U tom je smislu blizak srodnik šljive, višnje, kajsije i breskve.
Bademi sadrže veliki deo dnevno preporučene količine vitamina, minerala, vlakana i aminokiselina.
Bademi su bogati mononezasićenim masnim kiselinama. To je tip kiselina koje nalazimo i u maslinovom ulju i koje su važne u prevenciji srčanog udara. Više istraživanja je potvrdilo da svakodnevna konzumacija badema dovodi do smanjenja rizika od srčanog udara između 30 i 45 odsto, ali i da snižava nivo šećera u krvi.
Sto grama badema sadrži čak 131 odsto dnevnih potreba našeg organizma za vitaminom E, a u omotaču badema ima flavonoida, koji zajedn sa vitaminom E udvostručuju ukupno antioksidativno delovanje badema.
Ako vam bademi stvaraju probleme u varenju, pokušajte trik sa namakanjem badema u vodi preko noći. Na taj se način aktiviraju enzimi u bademu pa se lakše vari.