Čečenski vođa Ramzan Kadirov odbio je da se sretne sa borcima koji su bili zarobljeni u Ukrajini i koje su oslobodile ukrajinske snage, istakavši da “čečenski vojnik ne bi trebalo da ima razloga da bude zarobljen”.
Petoricu čečenskih vojnika dočekali su rođaci i vladini zvaničnici u subotu u Groznom, posle uskršnje razmene zarobljenika, objavila je ruska državna novinska agencija Tass.
Čečenski vojnici zarobljeni su 14. decembra, a pregovori o njihovom oslobađanju bili su, kako je rekao predsednik čečenskog parlamenta Magomed Daudov, “držani u tajnosti, tako da se naši neprijatelji ne mogu mešati u proces”.
Međutim, Kadirov je u objavi na Telegramu naveo da nije bio među onima koji su pozdravili povratnike iz rata, napisavši da čečenski “ratnik mora da dokaže da nije imao drugog izbora nego da bude zarobljen”-
“Treba to dokažete povratkom na prvu liniju”, poručio je Kadirov, navodeći kako je za vojnika “pitanje časti” pokazati da nije izbegavao bitku, “da nije strahovao od suprotstavljanja neprijatelju i nije tražio priliku da položi oružje”.
Čečenski vođa Ramzan Kadirov naveo je primer jednog čečenskog vojnika, Kirgiza Musihanova, koji je ranjen u borbi i zarobljen od strane ukrajinskih snaga. Pošto je razmenjen i dovoljno se oporavio, ponovo se pridružio specijalnim snagama pod nazivom Ahmat, Kadirovljevim jedinicama koje se u Ukrajini bore na strani Rusije.
“Naravno, zatočeništvo nije zločin i drago nam je što su borci preživeli”, napisao je Kadirov.
On je kazao da su njegovi vojnici pre zarobljavanja govorili da im ponestaje municije, na šta im je on sugerisao da moraju da budu oprezni sa “svakim metkom”.
Iako je rekao da je i njegova krivica što nisu bili “dovoljno pripremljeni”, oslobođeni vojnici “sada imaju priliku da dokažu sebi, svojim saborcima, komandantu i celoj zemlji” da su bili prisiljeni na zarobljeništvo, poručio je čečenski lider.
Čečenski vojnici su bili deo razmene ratnih zarobljenika u sklopu koje je privatna ruska vojna kompanija Vagner oslobodila 130 ukrajinskih vojnika. Američki Institut za proučavanje rata (ISW) je u svom izveštaju naveo da je ta plaćenička grupa na čelu sa Jevgenijem Prigožinom možda učestvovala u razmeni nezavisno od ruskog ministarstva odbrane.