Pexels

Najbolje vreme za doručak ima veze sa našim dnevnim rasporedom, a ne u koje je doba dana.

Doručak je nesumnjivo važan deo zdrave jutarnje rutine. Mnogo je rasprava o tome šta je idealno jesti za doručak, a neki čak dovode u pitanje i tezu da li uopšte treba doručkovati. Ali ako već doručkujete, da li ste se ikada zapitali koje je idealno vreme za taj najvažniji obrok u danu. Da li je moguće doručkovati prekasno i da li treba da doručkujem svaki dan u isto vreme?

Najbolje vreme za doručak

Najbolje vreme za doručak ima veze sa našim dnevnim rasporedom, a ne u koje je doba dana. „Većini nas treba hrana u roku od jednog do tri sata nakon buđenja“, kaže dijetetičarka Marisa Karp. Na optimalno vreme za svakog od nas utiče niz faktora kao što su naš dnevni raspored, nivo aktivnosti tokom dana i zdravstveno stanje, prenosi Real Simple.

Tokom noći, dok spavamo, naše telo vari večeru, oporavlja se i odmara. Pošto je do jutra prošlo mnogo sati od poslednjeg obroka, što je dovelo do prirodnog pada šećera u krvi“, objašnjava dijetetičar Hana Santoni. Doručak ubrzo nakon buđenja vraća šećer u krvi, osiguravajući da telo ima dovoljno glukoze (tj. energije) za optimalno funkcionisanje.

„Ako preskočite doručak ili čekate predugo, verovatno ćete se osećati umorno i iscrpljeno. Hormon stresa kortizol će porasti, narušavajući prirodni cirkadijalni ritam tela i ravnotežu hormona“, kaže Santoni.

„Preskakanje ili odlaganje doručka takođe može otežati praktikovanje uravnotežene ishrane tokom dana, jer je veća verovatnoća da ćete osetiti potrebu da jedete više za ručak, tako da preskakanje obroka povećava šansu za prejedanje i biranje manje zdravih opcija“, primećuje Karp.

Možete li doručkovati prekasno?

Moguće je da doručkujete prekasno jer vašem telu je i dalje potrebna hrana nakon perioda gladovanja, bilo da ustanete u 5 ili 12 sati, primećuje Santoni.

Pored toga, doručak više od tri sata nakon buđenja se smatra kasnim. I u zavisnosti od toga kada jedete, može se računati više kao ručak. Međutim, kaže Karp, nije preporučljivo u potpunosti preskočiti doručak, prenosi Magazin.hr.

Da li treba da jedete doručak u isto vreme svakog dana?

Kada je moguće, idealno je doručkovati svaki dan u isto vreme. To je zato što naša tela rade prema unutrašnjem satu ili cirkadijanskom ritmu, objašnjava Karp. Ovaj čas najbolje funkcioniše kada se navike, uključujući obroke, rade prema utvrđenom rasporedu. „Jedući otprilike u isto vreme svaki dan, naša tela predviđaju šta dolazi i navikavaju se da funkcionišu u tom okviru“, kaže Karp.

Santoni podržava ovu tvrdnju ističući da su dosledna rutina i obrasci ishrane definitivno korisni za metaboličko zdravlje.

Naravno, teško je planirati svoje rasporede svakog minuta, nekada ćemo kasniti, a nekada poraniti, ali bi bilo dobro da se trudimo da stvorimo rutinu i dosledne navike.

Osim toga, za doručak je najbolje da se fokusirate na obroke bogate proteinima i vlaknima, jer oni lako stvaraju osećaj sitosti i daju nam energiju potrebnu za početak dana.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here