Kada država ne bi prodavala svoja preduzeća, bila bi komunistička

0

Kada vlada ne bi prodavala državne kompanije, Srbija bi onda bila komunistička, a ne moderna zemlja sa tržišnom ekonomijom, rekao je Cvetković u intervjuu prazničnom izdanju lista "Press" .

 

Država ne sme da kontroliše tržište : Mirko Cvetković
 

"Ekonomska nauka je kao aksiom stavila da je privatna svojina efikasnija od državne. Prodaja Telekoma ‘Srbija’ u suštini znači da jedno preduzeće iz manje efikasnijeg oblika svojine prebacujemo u efikasniji svojinski oblik. To je i razlog zašto Srbija uopšte prodaje akcije", objasnio je premijer.

On je dodao da će i Telekom "Srbija" ostati državni u jednom delu, jer se ne prodaje celina."Država će kroz značajno učešće od 20 odsto da zadrži svoje interese u ‘Telekomu’".

Cvetković je istakao da se očekuje maksimizacija prihoda od ove transakcije i da će svaki građanin dobiti bolju uslugu, bogatiju ponuda i potencijalno jeftiniji paket usluga.

On je rekao da će biti formiran poseban fond, ne neka institucija sa direktorom i zgradom, već fond koji će imati poseban račun u budžetu, a sav novac od prodaje "Telekoma" biće na tom podračunu, odakle će se trošiti za projekte. Taj novac se neće trošiti na plate, penzije i za stranačke kampanje.

"Svi oni koji ovih dana plaše građane da će cene telefoniranja biti više, ne poznaju sistem i previđaju činjenicu da republička Agencija za telekomunikacije reguliše cene. Takođe, akcije koje će građani dobiti vredeće znatno više", naglasio je Cvetković.

"S druge strane, prodajom dela akcija ‘Telekoma’ dobićemo snažnog strateškog partnera koji će moći da se uhvati u koštac sa ubrzanim napretkom u toj grani. On će moći da obezbedi dovoljno sredstava za investicije kako bi napredovao, pratio konkurente i omogućio viši kvalitet usluga", dodao je srpski premijer.

On je poručio da će kupac "Telekoma" biti poznat posle transparentnog međunarodnog tendera i naglasio da niko iz vlade nije pregovarao o tome sa "Dojče telekomom" (DT).

"Upravo procenat koji nudimo, od 40 odsto, omogućava i nekoj drugoj kompaniji osim DT, koja je već u vlasništvu ‘Telekoma’ preko grčkog OTE, da postane vlasnik", rekao je premijer.

 

Cvetković je rekao da ne postoje planovi za prodaju EPS-a, ali će se fazno uvoditi privatni kapital kroz izgradnju novih proizvodnih kapaciteta.

"Na taj način ćemo postepeno uvoditi konkurentsko okruženje u sistem elektroprivrede, čime ćemo pozitivno uticati na korporativno upravljanje. Zato postoji fazni pristup, jer bi najgore bilo da državni monopol zamenimo privatnim", rekao je Cvetković.

"Da smo hteli samo sa DT, onda bismo nudili 31 odsto na prodaju. Procenat od 40 je dobro odabrani procenat, jer će pored njega postojati još tri grupe sa po 20 odsto vlasništva: država, OTE i građani Srbije i zaposleni u ‘Telekomu’", dodao je Cvetković.

Na pitanje da li će se država obavezati da svoj deo proda onome ko pobedi na tenderu, Cvetković je odgovorio :" Mi ćemo odlučiti da li ćemo, kada i pod kojim uslovima svoj deo prodati".

Cvetković je podsetio da se radi intenzivno na prodaji "Jata", pripremljena je strategija o načinu kako da se izađe iz ove krize i ona bi na sednici vlade mogla sa se nađe odmah posle Vaskrsa.

Osnovni elementi su da će se formirati novo preduzeće koje će se baviti pružanjem usluga koje radi "Jat" i koje će preuzeti radnike, njihov biznis i njihovo tržište.

"Verujemo da će ova strategija privući veliki broj potencijalnih investitora", kazao je premijer.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here