Radovi na jezeru u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, sasvim je izvesno, počinju 15. septembra i trajaće tri godine.
Kako bi zaustavili odumiranje jezera Međuvršje u kome, prema studijama, mulj zauzima čak 82 odsto akumulacije, što je preko 70 odsto korisne površine jezera, lokalna samouprava Čačka je odlučila da spreči da se dragulj Ovčarsko-kablarske klisure pretvori u baru tako što će u septembru, a to je za "Vesti" potvrdila Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika Čačka, otpočeti radovi na izmuljavanju jezera.
– Izmuljavanje jezera će biti obavljeno uz pomoć najsavremenije nemačke tehnologije kojom se na dno jezera spuštaju ogromni usisivači koji izbacuju mulj na obalu gde će se obavljati separacija taloga. Deo mulja će biti prerađen u granulate drveta i pelet, a ostatak mulja će biti iskorišćen kao đubrivo za plasteničku proizvodnju za koju su za sada najzainteresovaniji Izraelci. Već su određena mesta gde će biti izgrađeni platforma za usisivače i mesto za odlaganje i preradu mulja. Radovi na izmuljavanju jezera će potrajati tri godine, a poslovima će upravljati preduzeće koje će biti formirano samo za ove potrebe i u kome će posao naći oko 200 Čačana – kazala nam je Mirjana Đoković.
Jezero Međuvršje je nastalo 1953. godine pregrađivanjem Zapadne Morave branom visokom 32 metra. Najveća dubina jezera danas je ispred same betonske brane i iznosi 12 metara, a nekad je dubina jezera ispred brane, ali i u drugim delovima jezera bila duplo veća. Međutim, kako je reka godinama nanosila mulj, jezero je zatrpano debelim slojevima mulja zbog čega je ugrožen biljni i životinjski svet jezera.