Press.rs
BANjALUKA – U intervjuu za Press.rs, istoričar Čedomir Antić tumači kontroverze koje prate dva krupna loma u prošlosti Srba i ostalih naroda na ovom prostoru – Prvi svetski rat i raspad Jugoslavije, ali i aktuelni globalni potres u Ukrajini, u mnogo čemu sličan onom što je, ne tako davno, već viđeno na Balkanu.
Kako komentarišete najavljeni dolazak Bečke filharmonije u Sarajevo 28. juna ove godine, odnosno na 100. godišnjicu Sarajevskog atentata?
– Mislite da bi trebalo osuditi odlazak Bečke filharmonije u inostranstvo? Uveren sam da je dobro što dolazi. Nije dobro što neko u EU u Sarajevu vidi uzrok svetskog rata. Ako bi oni želeli da svojom muzikom osude rat, najbolje bi bilo da sviraju u centru Beča. Tamo je formulisana osvajačka i u svojoj suštini zločinačka politika jedine evropske sile koja nije uspela da osnuje kolonijalno carstvo. Zemlje u kojoj je deceniju pre 1914. pripreman veliki rat, nacije koja je u nesposobnosti da istovremeno modernizuje ustanove i sačuva veliko carstvo iznedrila militarističku generaciju koja je mislila da rat može da donese obnovu. Na talasu poraza, rasnih teorija i totalitarne ideologije, kasnije je stasala sledeća generacija Austrijanaca, koja je u Drugom svetskom ratu dovela do fenomena u kome je stanovništvo koje je u Trećem rajhu činilo sedam odsto ukupnog građanstva, dalo gotovo 50 odsto ratnih zločinaca, uključujući samog firera. Austrija, koja i danas pokazuje veliko interesovanje za BiH i Srbiju, dala je najviše visokih predstavnika za BiH i, mada neutralna, predlaže reforme koje bi dovele do ukidanja Republike Srpske.
Zašto putem samoopredeljenja mogu Kosovo i Krim, a ne može Republika Srpska?
– Kada bi Republika Srbija bila velika sila i imala nuklearno oružje, Republika Srpska bi postala nezavisna. Toliko o međunarodnom pravu. Ipak, naša borba je pravedna i ako uspemo da održimo svoju državnost, politički se ujedinimo i obnovimo našu privredu, nezavisnost će jednoga dana doći na dnevni red i mi ćemo uspeti da se za nju izborimo.