"Ako EU danas pokušava da blokira `Južni tok`, jasno je da se to radi da bi se sačuvala Ukrajina kao tranzitna zona. To je, pre svega, problem Evrope, koja neće dobiti određeni dio, a u toj situaciji projekat `Južni tok` će sto odsto biti realizovan", rekao je Pogrebinski.
Pogrebinski je izjavu ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka da Ukrajina može da uvede zabranu tranzita ruskih energenata u zemlje EU ocenio kao "štetan predlog", čija bi realizacija dovela Ukrajinu u situaciju da zauvek bude zaobiđena u svemu, prenosi ruska agencija RIA Novosti.
Ovaj ukrajinski ekspert smatra da će tako Ukrajina u Evropi potvrditi reputaciju nepouzdanog tranzitera i onda će "Južni tok" garantovano biti izgrađen.
Premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk izjavio je u petak da nacrt zakona, koji je uvojila ukrajinska vlada, predviđa mogućnost uvođenja 26 vidova sankcija prema Rusiji, uključujući i obustavu tranzita energenata.
Ranije je zamenik predsednika Upravnog odbora "Gasproma" Aleksandar Medvedev rekao da posle izgradnje gasovoda "Južni tok", ukrajinska tranzitna stanica "GTS" praktično više neće biti potrebna "Gaspromu".
Medvedev je naveo da planovi Kijeva da u svoj "GTS" privuku američke i evropske investitore ni na koji način neće uticati na ruski "Gasprom".
Gasovod "Južni tok" će iz Rusije proći po dnu Crnog mora u Bugarsku, a zatim u Srbiju, Mađarsku, Sloveniju i Austriju. Planirano je da prvi gas poteče 2015. godine. Vrednost projekta "Južni tok" je 39 milijardi dolara.