Uspeli smo da utvrdimo o koje je to selo u Bosni: u šematizmu Dabro-bosanske mitropolije Srpske pravoslavne crkve za 1882. godinu postoji parohija Crkvica kod Srebrenice u kojoj su zapisani Jovanovići sa slavom Lazareva Subota.
Jovanovića sa ovom slavom ima i u Brusnici kod Maglaja, Pribojeviću kod Srebrenice i Prnjavoru i Smrtićima kod Prnjavora.
G. Ljubiša je spomenuo da u istom selu, u zasecima Brđani i Grućići, žive druge familije Jovanovića i sa drugim slavama. U pomenutom šematizmu, u selu Crkvici, ali i parohiji, koja je širi pojam jer može da obuhvata više sela, zabeleženi su Jovanovići sa slavama Sv. Kralj Dečanski, to jest Mratindan, Sv. Nikola, Sv. Jovan, Sv. Alimpije Stolpnik, Sv. Arhanđeo Mihajlo i Arhiđakon Stefan.
Teško je objašnjivo porodice sa istim prezimenom, makar bilo u pitanju i ovo, kao jedno od najčešćih u našem narodu, slave tako mnogo različitih slava. Tim pre što se radi o samo jednoj parohiji, u ovom slučaju jednom selu – Crkvici.
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.
Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu. |
Rekli smo da je prezime često i izvodi se po pravilu od ličnog imena Jovan iz hrišćanske kulturne tradicije. Moguće je da su Jovanovići na ovako malom prostoru zapravo razgranate srodničke porodice koje su uzimale različite slave kako bi se međusobno posećivale i zadržale čvršće socijalne i ekonomske veze.
U okolini Mostara, u mestu Biograci, Jovanovići, pravoslavni Srbi bili su jedna od najstarijih familija u ovom kraju, ali su nestali pre skoro tri veka. Njihov predak je bio vojvoda koji je poginuo u borbama sa Turcima i oni su, ubrzo posle pada Hercegovine pod Turke u 15. veku, počeli da se iseljavaju. Na mostarskom groblju na Pašinovcu nalazilo se petnaestak spomenika članova ove znamenite porodice, od kojih je većina iz 18. veka.
Jovanovići su se ovamo doselili iz Popovog Polja, a danas ih ima samo u Ljubinju i Mostaru. Njihova prvobitna slava je bila Jovanjdan. Moguće je da su sa seobama menjali slavu kako bi zametnuli tragove. U Crnoj Gori, ali i Srbiji, mnogobrojne su, tačnije najbrojnije, familije sa ovim prezimenom, ali su samo neke grane u srodstvu.
Postoje Jovanovići saskog, odnosno lužičko-srpskog i cincarskog, po našoj teoriji prasrpskog, porekla, ali ih ima dosta i među Romima, naročito u etničkim grupama tzv. Belih Cigana, pa Egipćana, Aškalija i drugim, tako da je potrebno podrobnije istraživanje kako bi se tačnije otkrilo odakle koji potiču.