Josipović je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekao da se nada da to neće uticati na odnose Srbije i Hrvatske, istakavši da je poziv za njegovu inauguraciju u februaru otišao svim predsednicima država regiona sa kojima Hrvatska ima diplomatske odnose.
"Tu sa naše pozicije gledanja nije moguće praviti razlike. S druge strane, ja razumem da Srbija ima određene probleme u vezi sa nezavisnošću Kosova, i ako to bude rezultat svih ovih odnosa, koji su u tom trouglu između Hrvatske, Kosova i Srbije, lično to neću uzeti za zlo", izjavio je Josipović.
On je istakao da će imati razumevanja za specifične potrebe koje Srbija ima vezano u odnosima s Kosovom i da ne misli da to treba da opredeli buduće odnose Srbije i Hrvatske.
Sa komšijama – ili dogovor ili Međunarodni sudPovodom nerešenih pitanja koje Hrvatska ima sa Slovenijom, Crnom Gorom, BiH i Srbijom, Josipović je ocenio da za njihovo rešavanje postoje samo dva načina. |
U vezi sa odustajanjem Hrvatske od tužbe za genocid protiv Srbije, Josipović je ponovio da "ako se ispune određeni uslovi, pravedni zahtevi iz te tužbe, onda naravno treba konstatovati da tužba nije sama sebi svrha".
Govoreći o Bosni i Hercegovini Josipović je rekao da je njegovo mišljenje da tri konstitutivna naroda moraju naći zajedničko rešenje, koje će biti dugoročno, stabilno i osigurati jednakopravnost svih naroda.
"Da li je to tri, pet ili pedeset entiteta, ja u to ne želim da ulazim, ali želim rezultat. Želim takvu organizaciju koja će biti stabilna i koja neće stalno generirat sukobe", naglasio je Josipović.