Josipović oprao ruke od NDH

0

Ivo Josipović i Zoran Milanović

Državni vrh Hrvatske u Jasenovcu je osudio ustaški režim i poručio da genocid i zlo u tom koncentracionom logoru nikada ne smeju
da budu zaboravljeni. Međutim, ni reči nije izgovoreno o ubijanju i proterivanju Srba od poslednjeg rata čime su sada, davno posle Drugog svetskog rata, svedeni na manje od 200.000 ljudi.
 

Politika briše istoriju
Činjenicu da zločini u NDH i Jasenovcu nisu dovoljno poznati, pre svega, u zapadnom svetu, Juhura objašnjava tezom da su na Zapadu pozicije Hrvatske i njenih saveznika mnogo bolje u odnosu na Srbe, ali i potpunom neorganizovanošću i pasivnošću Srbije.
– U svemu glavnu reč ima politika, a ne istorijska istina. Planirano je i ostvareno da se Hrvatskoj opere mračna prošlost, a na Srbe stavi žig genocida – navodi on.

Hrvatski najviši zvaničnici setili su se da održe komemoraciju povodom 69. godišnjice proboja poslednjih logoraša, nekoliko dana nakon što su to učinili Srbi, kojih je najviše ubijeno u tom logoru.
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović rekao da su oni koji su Hrvatsku želeli da stvore na zločinu učinili zlo hrvatskom narodu. On je izrazio žaljenje što se takav zločin dogodio u ime hrvatske državnosti i tvrdio da je tokom Drugog svetskog rata ogromna većina hrvatskog naroda bila protiv takve ideologije i zločina.
Premijer Zoran Milanović poručio je da Jasenovac mesto koje podseća na zlo u čoveku u koje je teško poverovati dok se ne dogodi.
– Zločini su ovde bili ne u ime naroda, nego države (NDH) koje nema u hrvatskom Ustavu, nikada je nije bilo i nikada je neće biti. Ta država nije bila nezavisna, bila je instrument sile i represije, ali za mene nije bila Hrvatska – naglasio je Milanović i dodao da se u NDH sprovodio teror nad manjinama pre nego što je Nemačka napala SSSR.
On je poručio da je moderna Hrvatska, kao članica EU i država koja promoviše prava manjina, zalog da se takvo zlo ne ponovi, ali takođe nije pomenuo uništenje srpske populacije u poslednjem ratu.
Predsednik Upravnog odbora Srpskog nacionalnog društva Prebilovci Milenko Jahura podseća da postoji samo jedan zvaničan akt o broju ubijenih u Jasenovcu, a to su podaci Komisije za utvrđivanje ratnih zločina SR Hrvatske iz 1946. u kome se navodi 600.000 žrtava.
– Do sada je utvrđeno nešto više od 83.000 imena stradalih, što je daleko ispod stvarnog broja. Ako se ne otkrije ustaška evidencija žrtava Jasenovca iz vremena njegovog rada, mislim da se u pogledu preciznijeg broja žrtava i njihovih imena neće daleko odmaći – navodi Jahura.
On precizira da je kompleks logora uništen, tela mnogih žrtava spaljena ili bačena u Savu, a ondašnja državna komisija nije dovršila rad – kada je bilo lakše doći do podataka.
Jahura upozorava da su druga stratišta u NDH prepuštena zaboravu, te da su neka od njih na prostorima Hrvatske i Federacije BiH uništavana i skrnavljena.
O razmerama zločina u NDH najbolje govore podaci popisa. Pre genocida 1941. godine Srbi su bili najbrojniji narod u današnjoj BiH, blizu 50 odsto njenog stanovnoštva, a posle genocida pali su na drugo mesto iza Muslimana.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here