Jermenija se oseća izdanom od strane svog zaštitnika Rusije i okreće se novom partnerima – EU i SAD. Iako će trebati vremena da se oslobodi zavisnosti od Rusije, Jermenija traži bar jedno: poštovanje.
Za oproštaj, zgradom aerodroma u Jerevanu prvo je odjekivala himna Rusije, a potom Jermenije. Nakon svečane primopredaje jermenskim kolegama, desetine ruskih graničara napustili su aerodrom, noseći na čelu kolone belu-plavo-crvenu rusku zastavu, piše Dojče vele.
Ova ceremonija je okončala skoro 32 godine prisustva ruskih graničara na jedinom međunarodnom aerodromu u Jermeniji. Prema ugovoru dve zemlje, Rusija je radi zaštite te susedne zemlje u Jermeniji stacionirala oko 4.500 graničara i skoro isto toliko vojnika.
Povlačenje sa aerodroma jermenska vlada vidi kao prvi korak u realizovanju sporazuma koji je premijer Nikol Pašinjan maja ove godine postigao na sastanku sa predsednikom Vladimirom Putinom. Rusija se takođe pridržavala drugog dogovora: njihovi graničari su se povukli i sa granice Jermenije sa Azerbejdžanom, gde su 2020. postavili niz kontrolnih punktova.
Ostavljeni na cedilu u Nagorno-Karabahu
U ovoj graničnoj oblasti, u međuvremenu je rasformirana i helikopterska baza koja je služila Rusiji za snabdevanje njenih „mirovnih snaga“. Njihova uloga je bila da zaštite više od 100.000 Jermena u Nagorno-Karabahu, konfliktnoj oblasti koja se odvojila od Azerbejdžana. Međutim, u septembru 2023. Jermeni su pobegli od „antiterorističke akcije“ azerbejdžanske vojske, koja je dovela do zauzimanja ove oblasti.
Izveštaji izbeglih sugerišu da su ruski vojnici podržali razoružavanje i evakuaciju Jermena – i time se delimično odrekli svoje zaštitničke uloge. Zbog toga mnogi Jermeni za gubitak Nagorno-Karabaha ne krive isključivo neuspeh sopstvene vojske. Oni se osećaju izdanim od strane Rusije, koja u Azerbejdžanu vidi važnijeg ekonomskog i strateškog partnera od Jermenije.
Ovde se ne radi samo o Nagorno-Karabahu – koji se nalazi unutar međunarodno priznatih granica Azerbejdžana. Radi se i o samoj teritoriji Jermenije: azerbejdžanske trupe su 2021. i 2022. više puta ulazile na jermensku teritoriju. Oni i dalje drže strateški važne tačke na jermenskoj strani zajedničke granice.
Ovo narušavanje teritorijalnog integriteta Jermenije obavezalo je zaštitnika Rusiju i od nje predvođeni odbrambeni savez „Organizacija Ugovora o kolektivnoj bezbednosti“ (ODKB) da aktivno podrže Jermeniju. Međutim, to se nije dogodilo. Jermenija se žalila da ODKB nije čak ni usvojio rezoluciju protiv Azerbejdžana.
Posmatrači EU nadgledaju granicu, vojne vežbe sa SAD
Tek kada se jermenska vlada u jesen 2022. obratila Evropskoj uniji, ODKB je ponudio svoju misiju. Ipak, Jermenija se odlučila za posmatračku misiju EU.
Otkako su nenaoružani EU posmatrači počeli da patroliraju granicama sa Azerbejdžanom, nije bilo vojnih sukoba uporedivih sa onima iz 2021. i 2022.
Od EU, Jermenija dobija 10 miliona evra za svoje oružane snage – pored paketa u iznosu od 270 miliona evra. Trenutno se pregovara o viznoj liberalizaciji za Šengen zonu i daljim koracima približavanja. Jermenska vlada je nakratko razmatrala i referendum o pridruživanju Uniji.
U međuvremenu, Jermenija je zamrznula članstvo u ODKB – više ne plaća članarinu, niti učestvuje na sastancima i vojnim vežbama. Premijer Pašinjan je najavio izlazak iz ODKB – ali nije naveo datum – kao što se i inače, pri pažljivijem razmatranju, vidi mnogo retorike i malo doslednih koraka.
Jermenija traži nove partnere. Kupuje vojnu opremu od Francuske, Indije i Češke. Sa SAD su u julu već drugi put održane vežbe: Američka vojska je kao ciljeve navela, između ostalog, obuku za zajedničke mirovne misije i upoznavanje sa opremom obe strane.
Ekonomska povezanost sa Rusijom
Rusija, koja je politički i vojno angažovana u Ukrajini, reaguje na sve ovo sa žaljenjem, upozorenjima i pretnjama. Ipak, do sada nije iskoristila nijedno od sredstava od kojih Jermenija strahuje.
Jedna od značajnih poluga je cena koju Rusija traži za ekskluzivnu isporuku gasa. Osim toga, Rusija je najvažnije tržište za jermenske proizvode i – uprkos talasu iseljavanja izazvanog ratom u Ukrajini – i dalje je značajno tržište rada za Jermene. Mnoge porodice u domovini i dalje zavise od doznaka iz Rusije.
Bliska ekonomska povezanost ogleda se i u članstvu Jermenije u Evroazijskoj ekonomskoj uniji kojoj pored Rusije i Jermenije, pripadaju još Belorusija, Kazahstan i Kirgistan. Izlazak iz te carinske unije, bio bi dugotrajan i ekonomski nepovoljan za Jermeniju, i zato se o tome i ne diskutuje.
Prati se situacija u svetu – ko gubi a ko dobija
Jermenija i druge države regiona pokušavaju da se obezbede na sve strane i pažljivo prate: Da li Rusija dobija rat protiv Ukrajine? Koja obećanja ispunjavaju zemlje EU? Kako se raspravlja o proširenju EU? Ko će pobediti na izborima u SAD? Kako se razvija situacija na Bliskom Istoku i u Aziji?
Sargis Kandanjan, predsednik Odbora za spoljne poslove u parlamentu, nedavno je u razgovoru sa nemačkim novinarima, rekao: u krajnjem slučaju, Jermenija ne može da se osloni ni na koga i mora razvijati sopstvenu ekonomsku i vojnu snagu – sa nizom partnera.
Jermenija traži poštovanje
Jasno je da će potrajati dok se Jermenija oslobodi zavisnosti od Rusije i da tu i tamo može da iskoristi slabosti Moskve. U tom smislu, mere kao što su vežbe sa američkom vojskom, u prvom redu imaju za cilj da iznude više poštovanja od Rusije – kaže stručnjak za bezbednost Ričard Giragosjan, direktor Centra za regionalne studije u Jerevanu.
Tako su ruski graničari tokom svojih poslednjih sati na aerodromu u Jerevanu morali da gledaju kako se za let spremaju američki vojnici, nakon što su prethodnih dana vežbali sa jermenskim oružanim snagama.
Pitajte Gruziju šta znači reĉ POŠTOVANJE, ali i obrnuto. Rusija će Jermeniju poštovati kao zaista nezavisnu i suverenu državu, ali samo pod uslovom da i Jermenija učini to isto, što je nemoguća misija u ovakvim uslovima. A Rusija je blizu, a Francuska daleko. Za USA da ne pričam.
Obrnuto je – Jermenija se okrenula ka EU pa su ih Rusi ostavili na cedilu. Kad se i mini Jermeni opametimo, shvatimi da he katilicuma iliti “demokratskom Zapadu” cilj unistenje pravoslavlja, te se okrenemo Rusima i Kinezina, sve ce biti bolje. Ali nasa elita je kupljena od “demokratskog zapada” i zato prolazimo kao Jermeni, gubimo teritorije.
Њихов председник Пашињан их је издао ,понудио се западу,као курва ,народ га није спречио,на силу треба Русија да вас брани?!
100%
Јерменија је Русији “забола нож у леђа” још пре 5 година.
Gde je evro nivcanica usla ta zemlja radi protiv sebe i svig naroda. Eu srampac nastampa bilione plati politicare zaduze zemlju i onda otimanje privrede,privatizacije…
Tužno i žalosno.Rusija polako gubi….
Да, Јерменија ће постати нова држава у низу оних којима је запад помогао попут Ирака, Либије, Македоније, Црне Горе, БиХ, …
E biće im bolje sa Amerikom. Jadan je taj stradalnički jermenski narod.
Još dva kontinenta okreću leđa SAD-u. A jermeni bi da sede na 2 stolice. Naci ce se na podu.
Kad je Jermenija videla da od Putina i Rusije nikakve vajde nema, normalno je da traze neke druge partnere. Od Putina niko osim oligarha i njega samog vajde nema.
Види ти весели Јермени су се мало коцкали “хоћу сира хоћу леба” или ти Русија-НАТО и осташе бе дела територије,незгодна ситуација. . .
Није тако било. Заправо обрнуто. Не може ОДКБ да ратује зато што Ксрабах није био део Јерменије па није ни напад онда на ОДКБ. Нису они натоТачно је да гледају интерес али ако Пашињану, Јермену који је дошао плишаним револуцијом није било стало што ни Русима? И у тренутку рата. У сваком случају они би да Руси гину ,дају јефтин гас а они да буду уз запад. Е па неће да може!
Srećno s usrećiteljima
Treba svaka država da bude u međunarodno priznati granicama pa i Jermenije a ne da brojni nacionalnu manjinu u Nagorno Karabahu huška na otcepljenje. Tačno je da je ogromna i moćna dijaspora (Šarl Aznavur, sestre Karadišan…) podržavala Jermenije ali su se Azari dugo pripremali i vojno, ekonomsko i politički ojačali pa su u “Blic Krigu” povratili svoju teritoriju a Jermene proterali.
Zašto ovo pišem. Srbija treba ekonomski, vojno i politički da jača. Već smo litijum om “Kupili” Šolca, Makrona sa Rafalima a Amere, Turke i Kineze sa ogromnim industrijskim i infrastrukturnim projektima tako, nadajmo se uskoro Kosovo i Metohija će opet biti Srbija.
Steta za Jermene. Sami su sebe izdali, pa im neko drugi kriv. Prvo da izanaliziraju sta su do sada sami sebi uradili na stetu. Nisu valjda ocekivali da ce Rusi da zarate sa Azerbejdzanom a okrenuli ledja Rusiji i gledaju na zapad. A zapad ih gleda kao treci svet.
Колико се сећам,Пашињан је потписао предају и “самоукидање” јерменске републике Арцах (Нагорно Карабах),почео да укида руске школе и да кокетира са западом (намерно мало слово з)…како онда да очекује помоћ од Руса за оно што је сам продао и издао…
Nazalost sto moram reci,Jermenija ne zasluzuje nikakvo postovanje,Odavno radi pritiv svoji a i ruskih interesa a onda ocekuje da Rusija brani njihove interese,dok sam zivio i radio u Rusiji vidio sam kuda ta njihova “ljubav” vodi kako sa njima,ukrauncima,…., ….
Срећно Јермени,требаће вам сва срећа овог света да сачувате и мрвице државности.Ко је још од ,,запада” профитирао??? Ништа осим пљачке,клања,силовања,отимања,крађе они нису даривали ииии оно што даривају,прво су ти отели и украли па ти враћају ,,хумано” мрвице.
Kada ih je Azerbejdžan napao tražili su pomoć zaštitu,ništa isto ko i mi 99-te
Rusi nisu i nece nikome pomoci.Samo svoj interes gledaju.
Od sad-a i eu (s namerom malim slovima, realno ne zaslužuju i ova aliii….nema manjih) dobiće mnogo veće poštovanje….
…. Ma važi…. Ko vladajuća struktura…
Imate poštovanje da zaratite sa Rusima sve do poslednjeg….
Jermeniju je Rusija sačuvala, inače das ih nebi ni bilo. Nisu ih Rusi branili u Nagorno Karabahu. Kako su se oni branili? Pri napadu Azera NIJEDAN metak nisu ispalili. To je bio savet Zapada da danas mogu, zajedno sa drugim kolonijama,optužuju Ruse.
AMIN🔔🎛!?
Rusi su izdali Jermene kao što su izdali Srbe devedesetih. Prodavali oruzje Hrvatskoj a Srbe zvali bracom. Sad su Azerb.prodavali oruzje a kao Jermeni braca pravoslavna. Sa Rusijom neće ostati ni jedna pravoslavna drzava.
Neozbiljan narod.
Ni mi nismo daleko.
Treba se uzeti u pamet.
Vrlo brzo će narod da vidi da je vlast veoma pogrešila,ali biće kasno.Sretan im put ka zapadu.
Nemaju kud opet kod rusa ali hajde da pokusamo da sedimo na dve stolice!
To se naslucivalo proletos kad je ona mlada Jermenka gostovala na TV u. Prvo je branila, a posle napadala, okrenula curak u svojim izjavama. Verovatno joj je neko sugerisao.Gostovala cesto,svuda par godina, ona objasnjqvala.. Ne treba Jermeni da vode razgovore umesto nas. Crnjanski je napisao Seobe ,u 3. delu kad su se Srbi naseljavali na Rusku teritoriju ,sada Ukrajinu Jermenin je bio posrednik za doseljenike iz Srbije, vedrio I oblacio, a cini mi se I u kasnijim ratovima i pregovorima sa velikim silama da su oni solili. Ne uvek u nasu korist. Kao da nismo imali coveka koji ce direktno nesto reci.
Nije me briga za njih, i da su pažljivo sve pratili, nebi ovakve glupe poteze pravili.. Nego se bojimbza nas jer nas guraju lopovskom zapadu da se izolujemo od ostatka sveta i da budemo na poraženoj strani