Banka koja ove godine obeležava stogodišnjicu postojanja, uvođenjem inovativnih proizvoda i usluga čak i u izazovnoj godini kakva je bila 2020. razbila je predrasude o manjku inovativnosti i inertnosti državnih institucija.
U svom izlaganju na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu, Bojan Kekić, predsednik Izvršnog odbora Banke Poštanska štedionica, predstavio je uspešne rezultate poslovanja iz prethodne godine, kao i planove i ciljeve za ovu godinu:
– Za Banku Poštanska štedionica 2021. je jubilarna godina, u kojoj obeležavamo 100 godina postojanja i neprekidnog rada. Vek odgovornosti. Ovaj jubilej značajan je pre svega jer pokazuje da je moguće da jedna finansijska institucija opstane, traje i razvija se ceo vek i na, rekao bih, turbulentnom području i u različitim nepovoljnim okolnostima u kojima je često poslovala od osnivanja daleke 1921. godine.
Jedna izreka kaže: nemoj samo da ideš kroz život, nego rasti kroz život. Ništa bolje ne opisuje ono što, godinama već, radi Banka Poštanska štedionica. Rastemo, to je naš put.
Banka Poštanska štedionica je uspela da održi bazu poslovanja i ojača je, naročito u prethodnih nekoliko godina, zahvaljujući pre svega poverenju Vlade Republike Srbije, Minstarstva finansija i Narodne banke Srbije, kao i stotina hiljada klijenata, građana i privrednika.
I veoma izazovnu 2020. godinu, uprkos okolnostima koje je nametnula pandemija korona virusa, Banka je završila sa dobiti od 2,6 milijardi dinara. Kao i prethodne četiri godine, rezultat je tačan i restriktivan. Nastavili smo vrlo dinamičan organski rast bilansne sume koji je među najvećim na bankarskom tržištu Srbije. Bilansna suma je 31. decembra 2020. dostigla 290,7 milijardi dinara i povećana je za čak 63 milijarde dinara u odnosu na kraj prethodne godine. Kreditni portfolio beleži kontinuiran rast, a u toku prošle godine je, i pored moratorijuma i teške epidemiološke situacije, bilansna izloženost prema klijentima porasla za 25 milijardi dinara u odnosu na kraj 2019. godine. Bez ikakvih problema Banka je odgovarala na sve obaveze i održavala sve pokazatelje likvidnosti daleko iznad propisanih minimuma.
Odmah po proglašenju epidemije, u Banci Poštanska štedionica oformljen je krizni štab da na dnevnom nivou sagledava trenutne okolnosti kako bi se apsolutno održao kontinuitet poslovanja, a zdravstveni rizik za naše zaposlene i klijente sveo na minimum.
Jedan od najvećih izazova bio je kako dopremiti potrebne iznose gotovine našim najstarijim klijentima koji nisu mogli da izlaze iz svojih domova. Zanimljiv je podatak da je klijentima koji su se opredelili da im se penzija dostavi na adresu, tokom vanrednog stanja u Banci pripremljeno i otpremljeno oko 1,6 milijardi dinara koje su naši zaposleni danonoćno pakovali u vrednosne pošiljke.
Sve ekspoziture su radile bez zastoja, a naši zaposleni odradili zaista herojski posao. Bilo je dana kada smo ekspoziture otvarali u pet ujutro, a tokom čitavih noći radili na stvaranju stabilnih i pouzdanih preduslova za nesmetan rad.
S druge strane, imali smo bum elektronskog i mobilnog bankarstva. Naši klijenti, pre svih oni najstariji, uvideli su da dobar deo svojih potreba za bankarskim uslugama i proizvodima mogu da zadovolje preko elektronskih servisa.
Da bismo bili još bliže klijentima nabavili smo dve mobilne ekspoziture, jedinstvene na domaćem tržištu, što se pokazalo kao odlična odluka. Ove ekspoziture na točkovima, sa ugrađenim bankomatom, kontinuirano su u pokretu na različitim lokacijama širom zemlje, a u njima korisnici mogu da dobiju sve bankarske usluge kao u bilo kojoj od naših 190 “klasičnih” ekspozitura.
Naravno, Banka je u potpunosti pratila i prati propisane mere Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije koje uključuju učešće u programu garantne šeme za privredu, prvom i drugom moratorijumu, kao i poslednje mere koje omogućavaju relaksaciju u otplati kreditnih obaveza klijenata.
Istovremeno, Banka je učestvovala u važnim državnim projektima od kojih bih posebno istakao masovnu državnu stanogradnju za pripadnike službi bezbednosti Republike Srbije. Reč je sigurno o najvećem projektu u kojem Banka učestvuje u poslednjih nekolko decenija, kako na strani projektnog finansiranja, tako i stambenog kreditiranja.
Rezultati naše banke, usudiću se da kažem i ostalih poslovnih banaka na srpskom finansijskom tržištu, pored adekvatnih poslovnih poteza menadžmenta, teško da bi bili ostvarivi bez stabilizujućih odluka Ministartva finansija i NBS, naročito u 2020. godini, ali i prethodnim. Kada imate kredibilne odluke nosilaca monetarne i fiskalne politike, dobijate stabilnost poslovnog ambijenta koji dalje rađa poverenje građana i privrede u učesnike finansijskog sistema među kojima su najznačajnije poslovne banke. A svi ćemo se složiti da je poverenje conditio sine qua non održivosti, rasta i razvoja komercijalnog bankarstva u svakoj zemlji na svetu.
Ključna misija naše banke je stvaranje, održavanje i uvećanje vrednosti za akcionare, klijente i društvo. Uz to, trajno opredeljenje menadžmenta Banke je da sve depozite, pre svega građana ali i privrede replasira u najsigurnije bilansne pozicije. Ipak, profit nije jedini i isključivi cilj Banke. Dobro bankarstvo ne bazira se samo na profitu, nego na ličnom, bliskom odnosu sa klijentima. Najveći profit i dolazi iz tog odnosa koji stvara poverenje i poštovanje. Kada je banka državna, kao što je Banka Poštanska štedionica, onda je taj princip još važniji. Samim tim i naša odgovornost je mnogo veća. Ovim principima naročito smo se rukovodili u prethodnoj godini. Jedan od primera je posebna ponuda za zdravstvene radnike, koja obuhvata najzastupljenije kreditne proizvode uključujući i stambene kredite, a koju smo pripremili u znak zahvalnosti za sve što čine tokom pandemije korona virusa.
Jaka državna banka moguća je samo u jakoj, uspešnoj državi. Ponosni smo na to što postajemo jedan od motora, pogon koji generiše rast. Takođe, poslovanjem i uspehom pokazujemo da kompanije čiji je vlasnik država mogu da budu primer dobrog, domaćinskog poslovanja, u kojem je briga za klijenta, državu i društvo na prvom mestu.
Tokom prethodne godine zato smo uveli nekoliko inovativnih proizvoda i usluga, u velikoj meri na inicijativu i uz podršku NBS, i na taj način razbili predrasude o manjku inovativnosti i inertnosti državnih institucija među kojima je i Banka Poštanska štedionica. Prvi smo na bankarskom tržištu Srbije omogućili plaćanje mobilnim telefonom, odnosno QR kodom na prodajnom mestu trgovaca, kao i podizanje gotovine Dina karticama na benzinskim stanicama NIS-a.
Sa velikim ponosom uvek ističem da smo u aprilu 2018. preuzeli poslovanje i sve zaposlene Jugobanke Jugbanke Kosovska Mitrovica. Dosadašnji rezultati poslovanja u južnoj srpskoj pokrajni su više nego zadovoljavajući.
Banka Poštanska štedionica upravo je u postupku pripajanja MTS banke. Osnovni cilj je da na kraju dobijemo snažnu, savremenu, digitalno usmerenu banku koja će u poslovanju imati daleko jači sinergijski efekat od prostog zbira komparatinih prednosti koje svaka od dve banke ima pojedinačno, a to su pre svega razgranata mreža i veliki broj klijenata Banke Poštanska štedionica i izuzetno razvijeni digitalni servisi MTS banke. Biće to jak spoj tradicije i inovacije. Ovim spajanjem poboljšaće se kapitalizacija, diversifikovati aktiva i modernizovati poslovanje banke.
Ili rasti, razvijaj se, napreduj, osvajaj nova znanja, nove tehnologije, ili se skloni i prepusti mesto drugome. Upravo tako se ponašamo i nastavićemo sa uvođenjem novih usluga i podrškom velikim državnim projektima jer je to i naš cilj, san i naša obaveza. Da rastemo, zajedno sa Srbijom.