Publicista Veton Suroi govorio je na panelu koji je organizovao Bečki institut za međunarodne ekonomske studije, a povod 30 godina od raspada Jugoslavije, prenosi Koha.
Politički i ekonomski stručnjaci iz regiona su na okruglom stolu razgovarali o dramatičnoj podeli Jugoslavije i događajima od tada.
Panelisti su razmenili mišljenja o tome zašto su integracija u EU i procesi ekonomskih dostignuća u regionu bili toliko frustrirajući u posljednjih 30 godina i kako se politike sada mogu menjati na lokalnom i nivou EU kako bi se postigla ekonomska stabilnost i prosperitet bivših republika Jugoslavije.
Panelu je prisustvovala i bivša potpredsednica hrvatske vlade Vesna Pusić, profesor ekonomije na Univerzitetu u Ljubljani Mojmir Mrak, kao i istraživač i stručnjak za zapadni Balkan Vladimir Grigorov, a predsedavao je Branimir Jovanović, balkanski stručnjak i ekonomista.
Mrak je rekao da se svet mnogo promenio u poslednjih 30 godina. Rekao je da mladi danas imaju mišljenje o bivšoj Jugoslaviji na osnovu onoga što im kažu stariji. Govorio je o prednostima koje su kompanije imale i kako su radnici u Jugoslaviji preduzeća smatrali svojim, a u to se vrijeme nije razmišljalo o privatizaciji.
Vesić je rekla da se mišljenja većine temelje i na brutalnim ratovima koji su se dogodili u Bosni, delu Hrvatske i na Kosovu. Kaže da su ti sukobi uticali na mišljenje ljudi.
Suroi je rekao da je 1981. postalo jasno da svi narodi u Jugoslaviji ne mogu biti jednaki.
– To je pokazalo ugnjetavanje Albanaca na Kosovu. Mentalitet nadmoći Srba. Srbija se i dalje vodi ovim pristupom koji je nasleđen od Slobodana Miloševića – smatra Suroi.
Upitan da li je Kosovo razlog raspada Jugoslavije, Suroi je rekao da je to bio vrhunac raspada.
Suroi tvrdi da je najveća promena u poslednjih 20 godina to što se ljudi na Kosovu više ne plaše policije kada je vide na ulici. Ono što nedostaje, a što je Jugoslavija pružala je socijalistička država, koje više nema na Kosovu. Drugi problem je što još uvek nema vizne liberalizacije.
– Kosovskom detetu danas je teško objasniti kako smo mogli putovati s pasošem bivše socijalističke Jugoslavije širom Evrope – rekao je Suroi.
Mogao bi i sad da putuje da je lojalan gradjanin Srbije!!!!
Venton Suroi, bivši Titoista priča o nepravdi. Posle 1945 i BALI COMBETAR dobili su više nego što su čekivali, 1981 spominje jer je reper za 1 pokušaj otcepljenja Kosova, i opet su ostali bez kazne,1989 još jedan pokušaj proglašenje države ILIRIDE,tada je država reagovala mlako i sada plaćamo cenu nečijeg popuštanja godinama. Kako je krenulo ispašće da su Marinovića Srbi GENOCIDAŠI natakli na flašu, iako je poznato da flaše u toaletiima koriste Kosovski Albanci. Sve u svemu bliži se rasplet Prokletije će biti duboka pozadina Srpske zemlje.