Učesnici prolećnog Sabora SPC danas će glasanjem odlučiti za upražnjena mesta u dve mitropolije i jednoj eparhiji, ali i izabrati nove arhijereje iz redova dostojnih monaha.
“Vesti” su došle do kompletnog spiska predloženih kandidata za najviša zvanja i dužnosti unutar SPC.
Najviše pažnje javnosti je usmereno na izbor novog mitropolita crnogorsko-primorskog. Prema saznanjima našeg lista, za ovu dužnost biće predložen samo jedan kandidat – aktuelni episkop budumljansko-nikšićki Joanikije (Mićović), koji je i administrator ove mitropolije.
Na njegovo mesto trebalo bi da bude postavljen dosadašnji episkop buenosajreski Kirilo (Bojović).
U jedinoj srpskoj eparhiji u Južnoj Americi njega će naslediti vladika Stefan (Šarić), vikarni episkop remezijanski i dosadašnji starešina Hrama Svetog Save u Beogradu.
Na Saboru će se glasati i za novog episkopa valjevskog, a jedini kandidat je vladika Isihije (Mohić), dosadašnji vikarni episkop mohački.
Odlučivaće se i o novom mitropolitu zagrebačko-ljubanskom, koji bi trebalo da nasledi novoizabranog patrijarha Porfirija, a predložen je vladika Jovan (Ćulibrk).
Na mesto episkopa u njegovoj dosadašnjoj eparhiji slavonskoj predložen je Petar (Dragojlović), iguman manastira Svetog arhangela Gavrila.
Za buduće arhijereje sem njega predložen je i arhimandrit Justin (Jeremić) iz Francuske, koji bi trebalo da obavlja dužnost pomoćnog episkopa zapadno-evropskog, ali i jeromonah Jerotej (Petrović) iz manastira Kovilj, koji je predložen za vikarnog episkopa bačkog.
Za budućeg vikara patrijarha srpskog predložen je jeromonah Sava Bundalo, sabrat manastira Svete Petke u Zagrebu. Konačna odluka da li će sve ove dostojne vladike i monasi i biti izabrani na te dužnosti ipak zavisi od toga kako će prisutni učesnici Sabora glasati. Da podsetimo, Srpska crkva svoje mitropolite i episkope bira na principu glasanja, a izabran je svako ko dobije dvotrećinsku većinu prisutnih episkopa. Na istovetan način se biraju i nove vladike, s tim što svaki nadležni episkop ima prava da predloži jednog ili dvojicu dostojnih kandidata iz redova monaštva.
Ovaj princip važi i kada je reč o penzionisanju bolesnih ili “kontroverznih” episkopa.
Naš izvor ne isključuje mogućnost da se u slučaju neuspeha glasanje o nekim kadrovskim rešenjima ostavi za sledeći Sabor.
U sferi spekulacija je i da li će se na ovom Saboru odlučivati o podeli nekih episkopija, a spominjalo se razdvajanje arhiepiskopija beogradsko-karlovačke, zvorničko-tuzlanske, ali i jedne od dijasporskih eparhija. Takođe, u planu je i da se izabere vikarni episkop vojni, koji bi, za razliku od dosadašnje prakse, isključivo bio zadužen za sprovođenje zakona o verskoj službi u Vojsci Srbije. Nezvanično se može čuti da će na ovom Saboru, Njegova svetost, patrijarh Porfirije, dobiti još najmanje dvojicu vikarnih episkopa.
Poslednjeg dana Sabora, u subotu, pre parastosa svim ktitorima i dobrotvorima Hrama Svetog Save, trebalo bi da se razmatra i usvoji izveštaj o gradnji najveće srpske svetinje u svetu.
Ručak sa predsednikom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je na ručku u Klubu poslanika u Beogradu patrijarha Porfirija i episkope, učesnike Sabora Srpske pravoslavne crkve.
Predsednik Srbije je sa srpskim vladikama razgovarao o trenutnoj situaciji na Kosovu i Metohiji, položaju srpskog naroda u južnoj pokrajini, kao i o srpskim svetinjama. Ručak za članove Sabora SPC planiran je i u Belom dvoru, a domaćin će biti princ Aleksandar Karađorđević.