Jeremić: Očekujem pobedu na MSP

0

 

Vuk Jeremić veruje u pozitivnu odluku Međunarodnog suda pravde i obnavljanje pregovora sa zvaničnicima samoproklamovane države Kosovo

 

 

On je rekao u intervjuu ’’Politici’’ da očekuje da će ishod rasprave u MSP za Srbiju biti takav "da nam neće biti preterano teško da našu interpretaciju učvrstimo kao preovlađujuću u međunarodnoj areni", kako bi došlo do obnove pregovora.

U ponedeljak u 10 sati, izlaganjem srpske delegacije pred Međunarodnim sudom pravde, počinje rasprava o pitanju legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, koje je Generalna skupština UN postavila sudu na inicijativu Srbije.

Sudijama i predstavnicima država koje će prisustvovati početku rasprave, prvi će se obratiti ministar spoljnih spoljnih Srbije Vuk Jeremić i ambasador Dušan Bataković izlaganjem argumenata protiv secesije južne srpske pokrajine.

"Ako dođe do obnove pregovora mora se pronaći rešenje u kome neće biti totalnih dobitnika i totalnih gubitnika, i Beograd i Priština moraće da naprave ustupke", kazao je srpski ministar, koji će u utorak prisustvovati početku javne rasprave u haškoj Palati mira.

Na pitanje da li postoji opasnost da ovaj proces može sa pravnog da sklizne na politički teren, na čemu će insistirati Priština i one zemlje koje podržavaju nezavisnost Kosova, Jeremić je rekao da je Srbija takvu mogućnost predvidela.

"Upravo je to bio razlog zbog čega smo nakon velikog trijumfa u Generalnoj skupštini, kada smo se izborili za odlazak na Međunarodni sud pravde, nastavili predano da radimo kako bi što veći broj država uzeo aktivno učešće u procesu", naveo je on.

Srpski ministar je rekao da apsolutno veruje da je moguće naći kompromisno rešenje sa Albancima.

 

"Jedino je kompromisno rešenje nešto što će omogućiti dugotrajni mir i stabilnost na ovim prostorima. To je zadatak ove generacije", zaključio je Jeremić.

Jeremić je podsetio da je ovo prvi put u istoriji da se sud izjašnjava o legalnosti jednostranog proglašenja secesije dela teritorije jedne međunarodno priznate države u mirnodopskim okolnostima.

Prema njegovim rečima, "proces se odvija pod lupom međunarodne javnosti jer značajan broj zemalja na naš poziv učestvuje u javnoj raspravi, što nam uliva optimizam".

"Uz podršku jednog broja izuzetno uticajnih zemalja koje su se prijavile da učestvuju u ovom procesu na našoj strani uveren sam da ćemo kurs diskusije, ipak, uspeti da usmerimo na to da li je sam čin proglašenja nezavisnosti bio pravno validan. Smatramo da u pravnom domenu imamo najveću šansu i izborili smo se da ovu utakmicu igramo upravo na tom terenu", naglasio je Jeremić.

Šef srpske diplomatije je rekao da je srpska strana "izuzetno razočarana činjenicom da je Hrvatska, koja nije podnela pismeni podnesak, ipak, odlučila da se uključi u javnu raspravu", i ocenio da je na Hrvatsku izvršen veliki pritisak.

 

Pred početak rasprave u 15-članom sudskom veću, predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je optimizam u pogledu odluke MSP.

"Ja sam optimista u pogledu odluke Međunarodnog suda pravde, a čini mi se da bi mnoge zemlje mogle preispitati svoju odluku, što stvara jednu potpuno drugačiju međunarodnu političku atmosferu", rekao je Tadić i dodao da će Srbija nastaviti da se bori za očuvanje svog integriteta.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here