Z. Mirković
Zakleli se na vernost: Saborna crkva u Požarevcu

Ljubav prema igri i tradiciji, spojila je u Jelenu i Branislava, koji su svoje poznanstvo započeto u Srpskom kulturnom centru “Mokranjac” u Beču, a zatim i emotivnu vezu krunisali brakom u rodnoj Srbiji.

Upoznali su se, kako se prisećaju, na probi folklora 2012. u Beču, a posle godinu dana započeli vezu, da bi u Banetovom rodnom Požarevcu jedno drugom sada izgovorili sudbonosno “da” u tamošnjoj Sabornoj crkvi.

Kako običaji nalažu, pred sam čin venčanja svatovi su ujutru iz Požarevca otišli u Niš, gde je u skladu sa starom srpskom tradicijom obavljena “kupovina” mlade.

Njihove kolege iz kluba su, pored ostalih gostiju, doprineli vedroj, veseloj atmosferi na ovom svadbenom veselju, upriličenom u restoranu “Princess white” u Požarevcu.

Grupni portret svatova

Zanimljivo je da je Jelenino i Banetovo venčanje, sa 250 gostiju, bila prva svadba u tom restoranu od izbijanja pandemije kovida 19.

Na svadbi je bilo 30 sadašnjih i bivših članova “Mokranjca”, koji su svojim prisustvom uveličali svadbeno veselje svojih drugova iz KUD-a, a nije izostalo ni ono u čemu su najbolji – igranje kola.

Kako kažu kolege iz Društva, ponosni su i srećni što je Jelenina i Banetova ljubav krunisana brakom i što su njih dvoje u “Mokranjcu” u svemu bili primer i uzor mlađima.

– Sigurni smo da će imati skladan brak i nadamo se da će i njihova deca zaigrati u “Mokranjcu” – želja je članova “Mokranjca” novopečenom bračnom paru.

Mladenci pokazali igračko umeće

Čuvari kulture i tradicije

Mlada, Jelena Davidović, od sada Davidović-Milošević je iz rodnog Niša 2011. godine došla u Beč na studije harmonike. Posle završenih osnovnih, a zatim i master studija za koncertnu harmoniku na bečkom Konzervatorijumu, Jelena je u Nemačkoj završila i dvogodišnje master studije za instrumentalnu pedagogiju.

Mladoženja Branislav Milošević 2007. godine došao je u Beč, gde je završio Višu medicinsku školu i radi kao asistent na traumatološkoj klinici UKH Medling u glavnom gradu Austrije.

Jelena i Branislav su u Beču nastavili očuvanje srpske kulture i tradicije, igrajući u jednom od najuspešnijih kulturno-umetničkih društava Evrope – “Stevan Mokranjac” iz Beča, koji broji više od 700 članova.