Jeger je, u intrevju za list Bankar, poručio da Vlada Srbije sada ima priliku da u narednih godinu do dve usvoji tešku ekonomsku politiku koja bi državi omogućila da se "pristojnom brzinom približi nivou prihoda u Evropskoj uniji (EU) bez prekomernog spoljnog zaduživanja.
"Važno je pridržavati se ciljnog deficita za 2010. godinu od četiri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Budžetski izdaci na zarade u 2010. godini su nešto veći nego što smo na početku dogovorili, ali je zato predviđeno da potrošnja u drugim oblastima bude manja", objasnio je on.
Jeger je rekao da se u Srbiji postavlja pitanje kvaliteta strukture fiskalne potrošnje i da se on "uvek začudi" kada vidim da Srbija troši sedam puta više na zarade u javnom sektoru i penzije nego na javne investicije.
Prema njegovim rečima, tokom treće runde pregovora sa Vladom Srbije razgovaralo se o brojnim temama, ali jedna od glavnih je bila reforma penzionog sistema.
"Dogovorili smo takozvanu parametrijsku reformu ovog sistema, podizanje minimalne starosne granice za penziju na osnovu zanimanja i drugih faktora i privilegija", rekao je Jeger.
On je objasnio da potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić nije imao problema da prihvati da penzije ostanu nominalno zamrznute do aprila 2011. godine, sve dok je teret fiskalnog prilagođavanja podjednako podeljen sa zaradama u javnom sektoru.
"Ali, indeksacija penzija počev od aprila 2011. godine ostala je otvoreno pitanje", upozorio je Jeger i dodao da je za MMF najveći problem što nema jasnog i kredibilnog dogovora o tome kako će se rast zarada u javnom sektoru zadržati u fiskalno odgovornom okviru tokom predizbornog perioda.
"Predviđamo i tehničke poteškoće u kreiranju formule za indeksaciju koja će povezati penzije i zarade u javnom sektoru. Zato je dogovoreno da se ovo teško pitanje ponovo razmotri u maju mesecu", naglasio je Jeger.