Pili ste toplo mleko, čitali knjigu, pa čak i brojali ovce, ali san jednostavno ne dolazi. Ako ste se prepoznali, niste sami. Mnogima je potrebno i do pola sata da utonu u san, iako bi trebalo da ide brže. Jedan jednostavan trik koji traje samo pet minuta mogao bi da vam pomogne, a uključuje nešto što već radite svaki dan – pravljenje liste obaveza za sledeći dan.
Adam Benjamin, urednik CNET-a, otkrio je da mu je kreiranje noćne liste obaveza pomoglo da brže zaspi, iako mu to nije bila prvobitna namera: „Svake noći pre spavanja, zapisao bih tri stvari koje sam želeo da uradim, a sledećeg dana bih takođe zapisao jednu dobru stvar koja se desila tog dana, ma koliko bila mala”.
Studija iz 2017. godine, objavljena u “Journal of Experimental Psychology”, pokazala je da su učesnici koji su napravili listu obaveza pre spavanja zaspali znatno brže, tačnije devet minuta brže, u poređenju sa onima koji su zapisivali svoja dnevna dostignuća.
Što je lista detaljnija, brže su zaspali. Autori studije su zaključili da zapisivanje zadataka pomaže da se „izvuku“ iz vašeg uma, smanjujući potrebu da razmišljate o njima dok pokušavate da zaspite.
Ovaj koncept je poznat kao kognitivno opterećenje, proces kojim smanjujemo mentalni napor potreban za obavljanje zadatka. Primeri uključuju pisanje liste za kupovinu, postavljanje podsetnika na telefonu ili ostavljanje artikla na određenom mestu kako bismo ga zapamtili.
Zašto to funkcioniše?
Studija iz 2014. sprovedena među nemačkim IT radnicima pokazala je da su zaposleni koji nisu završili zadatke do kraja nedelje imali lošiji san tokom vikenda jer su previše razmišljali o nedovršenom poslu. Zapisujući svoje obaveze, izbacujete ih iz glave, smanjujući anksioznost koja vas može držati budnim.
– Pisanje liste donosi osećaj zadovoljstva i podsećanje da je noć i da sada ne možete ništa da uradite u vezi sa tim zadacima, ali možete da ih rešite sutra – zaključio je dr Vsevolod Polocki, lekar specijalizovan za medicinu spavanja.