smrče iznad Zaovinskog jezera
Tošiba će na ovoj planinskoj lepotici zapadne Srbije u ovom i sledećem mesecu zasaditi 7.500 četinara. Ovu akciju pomaže ambasada Japana u našoj zemlji, a početak sadnje četinara uveličao je svojim prisustvom japanski ambasador Masafumi Kuroki.
– Sadnja 7.500 novih sadnica doprineće obnovi eko sistema na ovoj planini i zaštititi biološke raznovrsnosti živih bića. Ova akcija će ohrabriti ljude koji brinu o šumama na Tari da i dalje čuvaju njenu lepotu – rekao je Masafumi Kuroki.
Tošiba će u narednih 11 godina širom sveta zasaditi 1,5 miliona stabala da bi se smanjile posledice globalnog zagrevanja i očuvala biološke raznovrsnosti na planeti zemlji.
Darodavcu, japanskoj kompaniji Tošiba zahvalila je Milica Tomić, pomoćnica direktora Nacionalnog parka Tara, čiji zaposleni će u narednom periodu brinuti o zasađenim površinama.
– Zahvaljujući donaciji kompanije Tošiba započeli smo obiman i dugotrajan projekat obnove ekosistema Tare koji je narušen požarima. Tako ćemo i budućim generacijama meštana i posetilaca Tare moći da zaveštamo sva njena bogatstva u kojima smo i sami uživali – istakla je Milica Tomić.
Na Tari je u avgustu 2012. godine u katastrofalnim požarima izgorela skoro jedna trećina šume. Požar je naneo velike štete u ekološkom i ekonomskom smislu.
Pančićeva omorikaTara je proglašena nacionalnim parkom 1981. godine na površini od 19.175 hektara, a danas se nalazi na preliminarnoj Uneskovoj listi svetske prirodne baštine. Osim Pančićeve omorike ovde rastu jela, smrča, bor i listopadni javor, breza, bukva, jasika. Na Tari su otkrivene 34 šumske i 19 livadskih zajednica. Ovde je registrovano 53 vrste sisara i 153 vrste ptica, postoji više od 250 gljiva, od kojih su tri otrovne. Jedna od njih je zelena pupavka, najopasnija gljiva Evrope. |
Potpuno ili delimično su uništeni šumski kompleksi na kojima su bile zastupljene retke biljne vrste karakteristične samo za ovo područje. Većina šuma je u privatnom vlasništvu, ali vlasnici nisu imali novca za novu sadnju. Za početak obnove šumskog blaga na Tari Tošiba će pošumiti tri hektara na ogoljenim parcelama sedam vlasnika.
Sa oko 210.000 zaposlenih u svetu Tošiba aktivno pruža pomoć postradalima nakon zemljotresa i prirodnih katastrofa koje se dešavaju širom sveta. U okviru eko akcije i kampanje "Tošiba ume da zasadi šume" od svakog prenosivog računara i televizora prodatog u Srbiji Tošiba donira novac za kupovinu sadnica za Nacionalni park Tara po modelu "jedan uređaj – jedna sadnica."
Na Tari žive najveće populacije medveda u Srbiji, najgušće populacije surog orla u zemlji, najbrojnije populacije dugorepe (uralske) sove u Srbiji, a tokom prošle godine na Tari je pronađeno i prvo gnezdo male sove na Balkanu. Pod posebnom zaštitom su medved, srna i divokoza.