Istraživanjima Centra za istraživanje etniciteta utvrđeno je da još postoje latentne tenzije u multietničkim opštinama, rekla je predstavnica te organizacije Ljubica Đorđević. Prema njenim rečima, primena usvojenih zakona u tim sredinama nije na odgovarajućem nivou.
Od ukupno 68 multietničkih opština u Srbiji, 25 je u centralnoj Srbiji, od kojih nijedna nije iskoristila zakonsku mogućnost i uspostavila instituciju lokalnog ombudsmana, rečeno je na prezentaciji projekta. |
Takođe, iako su sve te opštine u zakonskoj obavezi da osnuju savete za međunacionalne odnose, većina to nije učinila, a tamo gde postoje, ti saveti ne funkcionišu. Cilj projekta je da te institucije uspostave.
"Mi želimo da jačanjem lokalnih ombudsmana i saveta za međunacionalne odnose ojačamo lokalnu demokratiju u ovim opštinama", rekla je Đorđević.
Koordinatori projekta su ocenili da građani u multietničkim sredinama nisu informisani o tim mogućnostima i ne znaju kako te nezavisne institucije mogu da im pomognu.
"Bojim se da običan građanin u nekoj sredini, udaljenoj od centra, ne zna baš tačno kuda treba da ide, ako su njegova prava povređena i kome da se obrati", rekla je predstavnica projekta Marijana Pajvančić.
Prema njenoj oceni, ključno je da se povežu nadležnosti lokalne samouprave i obaveza je lokalne zajednice da se stara o ostvarivanju prava nacionalnih manjina.
Tako bismo došli do nivoa, ocenila je Pajvančić, da pojedinac u Dimitrovgradu ili Babušnici u svom mestu ostvari neko svoje lokalno pravo.