Dobro je poznato da pet porcija voća i povrća dnevno štite organizam, bore se protiv starenja ćelija, drže telesnu težinu pod kontrolom i odlični su saveznici imunog sistema. Tu moć, voće i povrće ima zahvaljujući hranljivim materijama kao što su ugljeni hidrati, vitamini, minerali, vlakna, antioksidansi i fitokemikalije sa antitumorskim svojstvima.
Među voćem, jabuka, koja je dostupna tokom cele godine zaslužuje posebnu pažnju. Jedna sveža jabuka sa korom i sa težinom od 150 grama daje približno 65 kalorija, 15 grama rastvorljivih šećera, 3,9 grama vlakana, 0,3 grama proteina, 114 mg kalijuma i pet miligrama vitamina C, uz malo masti i natrijuma, prenosi RTS.
– Jabuka je odličan je saveznik u borbi za zdrav kardiovaskularni sistem. Sa antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima i izvorom rastvorljivih vlakana, uključujući pektin, jabuke pomažu u regulisanju crevne bakterijske flore. Preporučuju se i protiv zatvora i dijareje, jer uz pomoć nerastvorljivih vlakana, podstiču zdravu peristaltiku creva – rekla je nutricionistkinja Majli Fijorentini.
Osim toga, napominje Fijorentini, jabuke pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi.
Kako da uključimo jabuke u svoju svakodnevnu ishranu
Najbolje je jabuke uvrstiti u doručak ili jesti kao užinu, u kombinaciji sa nemasnim jogurtom.
Može se jesti i kuvana, sa dodatkom kakaa ili cimeta, kao desert. Tu je i dobro poznata pita sa jabukama, koja se odlično slaže uz kafu ili čaj. Takođe, ako lekar ne odredi drugačije, i jabukovo sirće treba koristiti kao preliv u slaatama. Ovo sirće je izvor mineralnih soli, organskih kiselina, pektina i vitamina i bolje ga podnose oni koji pate od gastrointestinalnih problema u odnosu na druge vrste sirćeta.
Zanimljivo je da se iza različite boje kore jabuka, kriju različite antiinflamatorne i antioksidativne supstance.
“Zelena jabuka kao što je Greni Smit (Granny Smith) ima malo šećera i puno vlakana, snižava nivo lošeg holesterola u krvi, poboljšava funkcionisanje debelog creva i stabilizuje nivo šećera u krvi. Uz vitamine A, B i C, ima značajan sadržaj hlorofila (koji daje boju kori), moćnog antioksidansa koji se još proučava zbog svog antiinflamatornog i antitumorskog delovanja”, objasnila je nutricionistkinja.
Žuta jabuka poput zlatnog delišesa (Golden Delicious) je, s druge strane, dobar saveznik u borbi protiv umora i stresa.
„Zahvaljujući sadržaju vitamina C i vitamina B1 obezbeđuje snagu i krepkost, a kao bogat izvor vlakana takođe se smatra korisnom za kontrolu holesterola i šećera u krvi. Lutein koji sadrži, svojim antiinflamatornim dejstvom, deluje pozitivno na zdravlje očiju i kognitivne funkcije. Beta karoten kao antioksidans nudi brojne prednosti za kožu i kosti a ima i antitumorsko dejstvo”, dodaje Fijorentini.
Crvena jabuka čiji je najpoznatiji predstavnik verovatno crveni delišes (Red Delicious) se izdvaja po sadržaju piruvata koji, kako ističe nutricionistkinja, „inhibira nakupljanje masti”. Sadrži antioksidante kao što su kvercetin koji imaju protivupalni i antikancerogeni efekat, kao i vitamin C čija je važnost za imunitet dobro poznata.
Inače, onima koji se pitaju da li da ogule jabuku pre konzumiranja ili ne, Fijorentini poručuje da je bolje konzumirati celu voćku, kako bismo uživali u svim njenim blagodetima, naravno, uz meru predostrožnosti, a to je da se jabuka najpre dobro opere.