"Iako očekujemo pozitivan ishod pregovora o formatu održavanja sarajevske konferencije, nismo još uvek zvanično informisani" o postizanju sveobuhvatnog rešenja, rekao je Jeremić.
"Naš stav je poznat, nije se promenio i neće biti popuštanja – Priština mora biti predstavljena u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i u prisustvu UNMIK-a, kao i do sada. Nikako kao suverena država", dodao je Jeremić.
Jeremić je rekao da je Srbija sa Španijom, kao glavnim organizatorom konferencije, "postigla sporazum za koji veruje da će biti sproveden u delo".
Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos izjavio je, kako su preneli beogradski mediji, da je postignut dogovor svih strana da se konferencija u Sarajevu održi kao nezvanični "gimnih" susret.
Sve strane uključene u organizovanje ministarske konferencije koja treba da se održi 2. juna u Sarajevu slažu se da je za uspeh konferencije neophodno prisustvo svih strana u regionu. Srbija smatra da je neophodno da prištinske vlasti budu zastupljene u skladu sa Rezolucijom 1244, jedini dokument koji prihvataju sve članice EU, dok Priština insistira na tome da bude zastupljena kao nezavisna država i na istom nivou kao i ostale zemlje regiona.
Srbija je za mirno rešavanje statusa Kosmeta
Jeremić je naglasio danas u Strazburu da je sporni status srpske pokrajine Kosovo jedno od najosetljivijih pitanja sa kojima se suočava Savet Evrope (SE) i poručio da Srbija neće promeniti mirnu i principijelnu politiku prema kosovskom pitanju. "Mislim da postaje očigledno da nam se približava novi, obečavajući trenutak na Kosovu. U vremenu pred nama trebalo bi da se udružimo i pronađemo način da rešimo to pitanje na način koji je prihvatljiv za sve odgovorne aktere", poručio je Jeremić. Jeremić je na sednici Komiteta ministara SE naglasio da bi, paralelno sa tim, trebalo učiniti sve da se izbegne oštra i razdorna debata o Kosovu u forumima kao što je SE. On je istakao da bi statusno neutralne inicijative ove panevropske organizacije trebalo da se nastave. Nekontroverzni projekti, kao što je očuvanje i obnova srpske kulturne baštine će, kako je ocenio Jeremić, sačuvati jedinstvo ove organizacije i doprineti smanjenju tenzija na terenu. Jeremić je istakao da bi ti projekti trebalo da doprinesu ostvarenju krajnjeg cilja – istorijskog kompromisa između Srba i Albanaca. |