– Zaista sam se prijatno iznenadila kako su polaznici seminara u Minhenu usvojili znanje. Dosta njih pokušava samostalno da peva i rade na tome, tako da se to vidi. Dosta brzo smo prešli veći broj pesama, najviše ih je iz Republike Srpske, ali ima pesama iz južne Srbije i drugih krajeva. Naš narod je uvek pevao u grupama, ali smo kao većina sveta dozvolili da nas drugi zabavljaju svojom pesmom, umesto da sami sebe zabavimo i ulepšamo i oplemenimo svoju dušu – ističe dr Sanja Ranković.
U ova tri minhenska kulturno-umetnička društva već ima pokušaja da se peva u grupama i ovo je bila prava prilika da se to stručno usmeri i razvija. Uz notni deo obrade srpskih tradicionalnih pesama, polaznici kursa mogli su da obezbede odgovarajući audio materijal, što će sigurno doprineti bržem i uspešnijem učenju srpskog tradicionalnog pevanja.
Siniša Gajić predsednik KUD Soko je vrlo zadovoljan posle ovog dvodnevnog seminara tradicionalnog pevanja.
-Svi učesnici dvodnevnog seminara, posebno članovi muške i ženske pevačke grupe KUD Soko, prezadovoljni su onim što su čuli i naučili – veli Siniša.
Materijal za učenje
Dobili smo i materijal za dalje učenje i vežbanje i siguran sam da će svi koji su bili na seminaru značajno napredovati u ovom delu aktivnosti. Dr Sanja Ranković nas je oduševila i ubeđen sam da će se naša saradnja nastaviti i dalje – veruje Siniša Gajić.