Poboljšanje opšte slabe ekonomske situacije i otvaranje novih radnih mesta, što će pomoći ciljanim merama EU, ali i mnogo bolje rukovođenje ekonomijom su u izveštanju navedeni kao politički uslovi koji će uticati na sveukupnu ocenu o sposobnosti neke zemlje da se približi članstvu u EU.
Ministri EU i država Zapadnog Balkana će se u oktobru sastati s ciljem da razmotre mere za izgradnju infrastrukture i opipljive poteze za poboljšanje ekonomsko-socijalne situacije, a ukazano je i na predviđeni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda i ministara finansija regiona.
Srbija da uskladi spoljnu politiku sa EUU izveštaju se napominje da je Srbija usporila usaglašavanje sa spoljnom politikom EU, a zasad nema naznaka da bi se mogla priključiti merama EU prema Rusiji u sklopu ukrajinske krize. Izvori u Briselu kažu da je izabrani komesar za proširenje i susedstvo EU Johanes Han to dobro objasnio u Evropskom parlamentu, rekavši da to jeste proces, ali da će Srbija konačno morati da uskladi svoju spoljnu politiku s EU i kad je reč o odnosima s Moskvom. |
Srpska vlada je pohvaljena za uvođenje tržišnih zakona, kao i mere u cilju smanjivanja budžetskog deficita i duga, ali je predočeno da je nužno sprovesti strukturne reforme, posebno kad je reč o javnim preduzećima koja se finansiraju iz budžeta.
Evropska komisija u izveštaju ocenjuje kao doprinos uvreženju evropskih vrednosti i poštovanju ljudskih i manjinskih prava to što je uredno održana parada seksualno raznorodnih grupa građana, rekli su agenciji Beta upućeni evropski diplomatski izvori.
Funkcioneri u Briselu su predočili i da su kritike upućene na račun slabljenja slobode i nezavisnosti medija, sve veće autocenzure.
Mada je istaknuto da je dobro to što se nastavlja privatizacija medija u javnom vlasništvu, iako je i dalje slab uvid u strukturu vlasništva i finansiranje privatnih i državnih sredstava informisanja.
"U izveštaju o Srbiji nema nekih posebnih novina u odnosu na dosad poznate stavove EU o toku reformi i pregovorima o članstvu", dodali su ovi izvori, uz opasku da je dalji napredak Srbije i Kosova ka EU uglavnom povezan.
A to znači, kako su objasnili, da se od obe strane očekuje da istraju na normalizaciji odnosa u sklopu sporazuma Beograd-Priština i dijaloga, iako postoji zabrinutost zbog kočnice koju predstavlja nepostojanje vlade u Prištini.
Kako proizlazi iz godišnje ocene EK o evropskim reformama u Srbiji, još uvek je manjkava nezavisnost, nepristrasnost i delotvornost pravosuđa, kao preduslovu za slamanje korupcije i organizovanog kriminala.