Postavka sadrži uvodni deo sa prikazom Svete Gore i Hilandara, celinu sa projektima obnove, od kojih su najznačajniji radovi na Sinodiku (1814.) i Velikom konaku (1816-1821), prikaz revitalizacije manastirske ekonomije i infrastrukture, kao i posebno predstavljanje "Centra za zaštitu svetogorskog nasleđa – KeDAK" iz Soluna.
Od svetogorskih vlasti je dobijena dozvola da se za potrebe izložbe donesu predmeti koji su oštećeni požarom ili su spašeni u poslednjem trenutku. Među njima se nalaze i ikone iz 17. veka, carske dveri kao i deo ulazne kapije.
Autor izložbe je prof. dr Mirko Kovačević, glavni arhitekta Obnove. Arhitekta postavke je Stevica Tripković, diplomirani inženjer arhitekture.
25. marta u 12 časova u svečanoj sali SANU biće održana predavanja grčkih stručnjaka "Centra za zaštitu Svetogorskog nasleđa”:
• Stergios Stefanu, arhitekta Aristotelovog Univeziteta u Solunu, MA restaurator Univ. Sapienza Roma, I.C.C.R.O.M., KUL. direktor Tehničke službe KEDAK-a, "Oštećenja u Svetom manastiru Hilandaru usled požara 4-5. marta 2004.: problemi i perspektive”.
• Kostas Kondodinas, građevinski inženjer visokogradnje Univerziteta u Bolonji. Zamenik upravnika Odeljenja za radove na restauraciji i konzervaciji spomenika. "Otklanjanje opasnosti (u izgorelom delu Svetog manastira Hilandara) za 654 dana”.
• Jorgos Kanelis, arhitekta, MA građevine-saobraćaja na Politehničkoj akademiji u Milanu. Upravnik Odeljenja za radove na restauraciji i konzervaciji spomenika. "Prvi projekat obnove izgorelog dela Svetog manastira Hilandara: Severni konak (1814.) – Sinodik”.
Izložba će biti otvorena do 2. maja.