Moguća revizija tužbe protiv Srbije za navodni genocid, tema je koju lider SDA Bakir Izetbegović, s vremena na vreme, vraća u orbitu javnosti, a sada je povezao sa presudom Ratku Mladiću.
– Zavisi od presude Mladiću, ako se proširi na još šest opština, Prijedor, Vlasenicu… Politika će to zaustaviti. Politika je zaustavila i ovu. Ako se politika ne bi upetljala, a presuda Mladiću bude doneta i za ove opštine, to je novi element da se traži nova revizija – rekao je Ietbegović za sarajevsku N1, dodajući da ne zna precizno detalje Mehanizma, ali smatra da je to novi momenat koji može da se iskoristi.
Pucanj u prazno, karakteriše te Izetbegovićeve navode za “Vesti” advokat Branislav Tapušković, podsećajući da je lider SDA ponavljao istu priču i kod izricanja presude Radovanu Karadžiću i još nekim optuženima.
Mladić je, tumači ovaj advokat, “Izetbegoviću poslednja šansa, ali Izetbegović u ovome nema šanse”.
– To što najavljuje bilo bi samo teoretski moguće, a u praksi nijedna presuda to nije potvrdila. Izetbegović se nada da može da promeni nešto kod slučaja Ratka Mladića, a Mladić je za to oslobođen u prvostepenoj presudi. Odnosno osim Srebrenice kod Mladića se ne pominju druga mesta – pojašnjava ovaj advokat za “Vesti”.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. po tužbi BiH odlučio da Srbija nije odgovorna za genocid u Srebrenici i odbacio zahtev za isplatu finasijske odštete. Srbiji je odgovornost pripisana samo što nije sprečila i kaznila optužene za genocid. U martu 2017. sud je odbacio zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, s objašnjenjem da ne može da se podnosi novi zahtev, jer je rok od deset godina za reviziju istekao 26.02. t.j. na dan kada je podneta tužba.
Drago Vuković, profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu kaže za “Vesti” da je lider SDA, poznat po ovakvim nastupima.
– Ništa novo, opet Izetbegović politizuje društvo u posleratnoj Bosni. Iza takvih poteza se krije njegovo neprihvatanje dejtonske BiH – tumači naš sagovornik, ističući da protiv BiH najviše rade Izetbegović i SDA. Istrajavanje na zahtevu za reviziju presude protiv Srbije i izgradnja budućnosti na tome je, prema rečima Vukovića, nemoguća je misija, ali lider SDA tom scenariju pribegava uvek kada gubi podršku svojih birača.
– Kad gubi podršku, Izetbegović radikalizuje strah – ističe ovaj sociolog.
On kaže da postoje dva puta za BiH: jedan da svi lideri i elite bez stranog mešanja naprave novu državu, a drugi Izetbegovićev način, da se istrajava na konfliktu, što je nemoguće.
– Pre će se BiH raspasti nego što će postati normalna zemlja, jer sadašnje stanje pokazuje da je država na respiratoru – zaključio je Vuković.
Mladić negira krivicu
Ratko Mladić je 2017. prvostepeno osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici, zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja rata. Podneo je žalbu, a pravosnažna presuda se očekuje iduće godine, čime će se okončati poslednji “veliki slučaj” pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove koji je nasledio Haški tribunal. Mladić se, uz Radovana Karadžića, već osuđenog na doživotni zatvor, smatra odgovornim za 8.000 Bošnjaka u Srebrenici. On je, međutim, tvrdio da je nevin, tvrdeći u više navrata da je Tribunal “satanistički”.
Igra se politike
Advokat Branko Lukić (na slici), šef tima odbrane Ratka Mladića, kaže da Bakir Izetbegović ne može da podnese zahtev za reviziju tužbe protiv Srbije, a još manje u tome može da mu pomogne presuda Ratku Mladiću.
– Bakiru niko ne brani da se igra politike, ali pravno nema izgleda, a i sud bi pročitao prvu odluku i ne bi uzeo ni u razmatranje takvu tužbu – pojasnio je Lukić beogradskim medijima.