Pexels

U jutarnjim satima telo ima smanjenu otpornost na insulin, što otežava regulaciju šećera u krvi. Taj problem može dodatno da se pogorša unosom hrane s visokim glikemijskim indeksom, što uključuje i određene vrste voća.

Iako je voće uopšteno vrlo zdravo, važno je pažljivo birati koje ćete jesti za doručak.

Uobičajeno je dan započeti sokom od pomorandže, ali važno je znati da se ceđenjem gube vlakna iz voća. Vlakna su ključna jer usporavaju apsorpciju šećera u krvotok.

Kada se sok brzo apsorbuje, nivo šećera u krvi naglo raste. Zato stručnjaci savetuju da se ujutru konzumira celo voće, a ne sok.

Preporučuje se da se bira voće s niskim glikemijskim indeksom. Najbolje opcije za doručak su sveže šljive (sadrže sorbitol koji pomaže varenje), grejp (bogat vitaminom C, flavonoidima i vlaknima), jabuke (pomažu u ubrzavanju varenja), borovnice i jagode (bogate antioksidansima), pomorandže (ali uvek cele, a ne u obliku soka) i kivi (bogat vitaminom C i vlaknima).

Koje voće treba izbegavati za doručak?

Voće koje ima visok glikemijski indeks i može brzo da povisi nivo šećera u krvi bolje je ostaviti za kasnije tokom dana, kada je metabolizam aktivniji. To uključuje vrlo zrele banane, ananas, grožđice i dinju.

Stručnjaci preporučuju da se ove vrste voća konzumiraju kada telo bolje reaguje na šećer, dakle kasnije tokom dana.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here