Izbegavajte oluju i vino

0

Smatra se da čak 35 odsto čovečanstva boluje od neke alergijske bolesti, uključujući rinitis, konjunktivitis, astmu, atopijski dermatitis, kontaktni dermatitis, urtikariju, gastrointestinalnu alergiju. Zabrinjavaju podaci koji govore o izrazito brzom porastu broja obolelih među decom. Reč alergija dolazi iz grčkog jezika. Prvobitno je značila "reagovati drugačije". Reč je o neprirodnoj i burnoj reakciji organizma na određenu materiju. Alergiju mogu da izazovu razni neobični uzročnici.
Osim polena, trava, drveća i korova, alergije može uzrokovati i voće. Tokom razdoblja kad je nivo polena u vazduhu visoka, alergeni iz korova ili drveća mogu unakrsno reagovati s voćem. Telo zbog toga može da zameni protein iz voća za polen što uzrokuje alergijsku reakciju. Zbog toga se javlja osećaj peckanja i stezanja u grlu. Najviše reakcija mogu da uzrokuju jabuke, smokve, banane i jagode, zato se preporučuje da se to voće jede bez kore, kuvano ili obrađeno.
Ljudi koji pate od alergija, astme i hroničnog bronhitisa češće imaju problema s kijanjem i pojačanim sekretom iz nosa nakon ispijanja alkohola, potvrdili su švedski naučnici. Alkohol proširuje krvne sudove u nosu i može da uzrokuje reakciju imunološkog sistema. Vino izaziva snažnije reakcije nego druga alkoholna pića. Dokazano je da stres ne uzrokuje alergiju, ali može da pogorša simptome. I mali nivo stresa povećava nivo proteina koji se povezuju s alergijama, a povišen nivo hormona kortizola slabi imunitet.
 

Dlaka puna polena
Slično kao što se nakupljaju na ljudskoj koži i kosi, alergeni se skrivaju i u dlaci kućnih ljubimaca. Nakon šetnje psi mogu biti puni polena s drveća, trava ili korova. Treba biti oprezan i prilikom sređivanja kuće. Čišćenjem se raspršuju alergeni što može dodatno da pojača simptome. Preporučuje se da koristite usisavač s antialergijskim dejstvom.

I preparati za oblikovanje kose mogu da budu opasni. Alergeni mogu da se zalepi za gelove i vosak za kosu, a to može da pojača simptome polenske groznice. Verovali ili ne, oluja i jak vetar podižu čestice polena. Zato treba zatvoriti prozore tokom olujnog vremena da polen ne bi ušao u kuću. Takođe ne treba izaći iz kuće odmah nakon oluje. I visok nivo vlage u vazduhu nepovoljno utiče na alergičare. Grinje vole vlagu i njihov izmet može da izazove svrab, curenje nosa i crvenilo očiju. U tom slučaju pomažu sakupljači vlage.
Spore plesni jednako su opasne kao i grinje. One mogu da rastu u zemlji gde se gaje biljke, a nastaju zbog previše zalivanja. U domu se skrivaju razni alergeni, a sve te čestice dodatno će raspršiti ventilator, pa se zato ne preporučuje njegovo korišćenje. Ako ga koristite, treba redovno i temeljno da ga čistite.
Alergičari bi trebalo da se tuširaju uveče, a ne ujutro, upozorava dr Kliford Baset, direktor američkog Centra za astmu i alergije u Njujorku. Odlazak u krevet s alergenima u kosi i na koži koji se skupljaju tokom dana, može samo da pojača simptome.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here