Ruski klubovi su izbačeni iz Evrolige i to će sa finansijske strane biti ozbiljno pitanje za čelnike takmičenja.
Ova odluka Evrolige će svakako imati posledice, a kako piše Mozzartsport, dilema je šta uraditi sa novcem koji je trebalo da prihoduju ruske ekipe.
Naime, prema ugovoru Evrolige i svih učesnika, svaka pobeda u ligaškoj fazi vrednovana je 37.000 evra neto (u plej-ofu 70.000), što znači da su Zenit (14 pobeda), CSKA (14) i Uniks (13) do momenta “proterivanja” zaradili 1.517.000 evra.
Tako bar stoji na papiru. A sada, pošto bi isplata trebalo da bude polovinom sledećeg meseca, postavlja se pitanje da li će je biti i na koji način, s obzirom na uvedene sankcije.
Izgovor za izbegavanje plaćanja mogao bi da leži u isključenju iz takmičenja (potpuno je svejedno da li se to naziva suspenzijom ili zamrzavanjem statusa), jer sa isključenjem prestaju sve obaveze, pa i novčane.
Drugi problem mogao bi da predstavlja dvostruki aršin oko (raskidanja) sponzorstava Evrolige sa ruskim kompanijama. Podsećanja radi, već u prvim danima ratnih dejstava u Ukrajini Evroliga se javno odrekla VTB banke, odnosno saopštila je da je “do daljeg zamrznula marketinško partnerstvo sa VTB bankom zbog rata koji je pokrenula Ruska Federacija u Ukrajini”.
Ali, nije se oglasila povodom premijum partnera Vinlajn, niti oficijelnog partnera Fedkoma. Obe kompanije su u ruskim rukama, dok je oligarh i vlasnik Fedkoma, Aleksej Fedoričev (ne nalazi se na listi sankcionisanih biznismena), od prošlog leta većinski vlasnik, a od januara predsednik Monaka kome je ovo debitantska sezona u Evroligi.
Dakle, situacija oko isključenja ruskih klubova zamršenija je nego što se činilo na prvi pogled kada su evroligaši i to ne baš ogromnom većinom sekli preko kolena i suspendovali Ruse, među kojima je, nije zgoreg podsetiti se, i jedan suvlasnik takmičenja – CSKA – koji nije napravio nijedan pravni problem zbog koga bi bio izbačen iz svoje firme što mu daje pravo da pokrene sudsku parnicu, piše Mozzartsport.