Lična arhiva
Briga o rodnom kraju: Učesnici sastanka u Beču

Meštani sela Miloševo kraj Negotina, koji žive i rade u Austriji, održali su u Beču sastanak na kojem su teme bile informacije šta je sve do sada urađeno u selu i koji su planovi za njegov dalji razvoj.

Sastanku je prisustvovao i Borivoje Anđelović, v.d. predsedavajućeg Saveta MZ Miloševo i predsednik Crkvenog odbora.

Uprkos tome što je malo, Miloševo važi za jedno od najlepših sela u istočnoj Srbiji. Nalazi se u neposrednoj blizini Negotina, na obližnjem proplanku i kao jedno od tipičnih krajinskih naselja, zbijenog tipa, izdvaja se svojom uređenom infrastrukturom i velelepnim kućama, različitih boja i arhitekture.

Istaknuto je da se iz Miloševa više ne odlazi, već se u njega dolazi, jer je prethodnih godina uočeno interesovanje za naseljavanjem, što je rezultiralo time da jedna vojvođanska porodica upravo u tom selu sebi nađe dom, a jača i privatno preduzetništvo, od proizvodnje ćumura i njegovog izvoza u inostranstvo, prodaje sredstava agrozaštite, do štamparije i proizvodnje kupinovog vina, koja uveliko sortira svoj brend na tržištu u Srbiji i regionu.

Briga za kulturnim i duhovnim vrednostima ne umanjuje aktivnosti Miloševaca u pogledu jačanja kapaciteta za dalje uređivanje prostora na kojem leži ovo naselje, jer su u planu izgradnja pešačke staze do Negotina, rekonstrukcija sportskog terena sa njegovim proširenjem i izgradnja dečjeg igrališta sa svim potrebnim rekvizitima, navedeno je na sastanku.

Miloševo, kako su konstatovale Bečlije poreklom iz tog sela, postalo je dobro mesto za život, idilično mesto, savremeno i spremno da svakog primi i dočeka, bez ustručavanja.

– Na svima koji ne poznaju Miloševo je da ga otkriju i podele utiske o njegovim čarima i otvorenom prijateljstvu njegovih meštana, koje vas neće ostaviti ravnodušnim – rekao je Anđelović.

Hram je posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom

Grade crkvu

Meštani su kroz crkvenu opštinu angažovani i oko izgradnje velelepnog hrama – crkve posvećene Svetom Vasiliju Ostroškom Čudotvorcu, čija se ranovizantijska arhitektura prepoznaje, a isto tako, kroz rad ove crkvene uprave se nadzire i obnova drevnog srednjovekovnog manastira Koroglaš, čije ime je i selo nosilo u prošlosti.