pixabay.com

Italija danas slavi Dan oslobođenja, kojim obeležava godišnjicu pada fašizma i kraja nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu.

Agencija Ansa prenosi poruku predsednika Republike Serđa Matarele da vrednosti koje je Italija sledila nakon Drugog svetskog rata, taj preporod, jedinstvo, zajedništvo i pomirenje, treba slediti i danas ako se želi pobediti pandemija i savladati ekonomska kriza.

Povodom jubileja širom Italije, a na poziv udruženja veterana partizana, ploženo je cveće na obeležja koja podsećaju na otpor fašizmu i nacizmu.

Međutim, kako piše list “Republika”, gotovo stotinu godina nakon što su fašisti u Italiji došli na vlast, taj period Italijani vide različito.

Tako, na primer, deo opština koristi praznik da ukine odluku kojom su nekada fašističkog vođu Benita Musolinija proglasili počasnim građaninom, dok neke druge to odbijaju, kao grad Kodonjo, gde su na vlasti stranke desne orijentacije.

Taj grad je postao poznat u celome svetu, kao epicentar pandemije Covida 19 prošle godine i po najvećem broju žrtava od zaraze u odnosu na broj stanovnika.

Gradonačelnik Kodonja je odbio da ukine priznanje fašističkom vođi uz obrazloženje da “istoriju ne treba brisati, već učiti”.

Te polemike praunuk Benita Musolinija, Ðulio, ocenio je “kao idiotske”, piše list “Korijere dela Sera”.

U danima pred Dan oslobođenja u Italiji se prvi put javno, putem medija, progovorilo o italijanskoj invaziji na nekadašnju Jugoslaviju 1941. godine i o zločinima počinjenim nad njenim narodima.

U veoma slušanoj emisiji Radio Rai3, “Na prvoj strani”, voditelj je povodom Dana oslobođenja citirao reči nekadašnjeg senatora, veterana partizana Vitorija Foa, koji je takođe senatoru, ali fašisti, Ðorđu Pisanu rekao: “Da ste pobedili vi fašisti, ja bih umro u zatvoru, a pošto smo pobedili mi antifašisti, ti si danas u parlamentu”.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here