Prema saznanjima tog portala sa sedištem u Briselu, Renci je predložio da lideri Bugarske, Srbije, Mađarske, Grčke, Slovenije, Hrvatske i Austrije upute pismo Komisiji u znak podrške Južnom toku čija se budućnost čini neizvesnom.
EurActiv.com dodaje da je pitanje koliko će ta inicijativa imati svrhe pošto je Bugarska na zahtev Evropske komisije obustavila aktivnosti na izgradnji gasovoda.
Taj portal piše i da je američka ambasadorka u Bugarskoj Marsi Rajs rekla da bi bugarske kompanije koje učestvuju u izgradnji Južnog toka mogle da budu izložene sankcijama pošto je za izvođača radova izabran konzorcijum koji predvodi ruski Strojtransgas.
Pročitajte još:I dalje neizvesna sudbina projekta "Južni tok"
* Ruski eksperti: Južni tok neisplativ za Rusiju! |
Ta kompanija se dovodi u vezu sa ruskim milijarderom Genadijem Timčenkom protiv koga su SAD uvele sankcije.
EurActiv.com navodi da je cilj projekta Južni tok pre svega da se zaobiđe Ukrajina u dopremanju gasa i obezbedi stabilnije snabdevanje velikih kupaca u EU, poput Austrije i Italije.
Međutim, firme iz EU koje su zainteresovane za učešće u konzorcijumu koji bi upravljao ukrajinskom gasnom mrežom, kojoj su neophodna ogromna ulaganja, ne gledaju blagonaklno na Južni tok, jer u tom projektu vide direktnog konkurenta, rečeno je EurAktivu.