Robna razmena Srbije i Italije u poslednjih deset godina je udvostručena, a prošle godine je dostigla 4,6 milijardi evra, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić i izrazio očekivanje da će u narednoj godini biti povećana i da će italijanske kompanije još više ulagati u Srbiju.
Vučić je na otvaranju Foruma za poslovnu i naučnu saradnju Srbije i Italije u Beogradu, u prisustvu potpredsednika Saveta ministara i ministra spoljnih poslova Italije Antonija Tajanija rekao da je to najveći poslovni skup Srbije i Italije, do sada. Ukazao i na prijateljstvo, istakavši da Italija nikada nije vršila pritisak na Srbiju, a da je bila za saradnju.
– Za nas je Italija iskreni prijatelj, na nju smo uvek mogli da računamo i na našem evropskom putu i u saradnji po svim važnim i ne uvek lakim pitanjima. Nikada nije bila među onima zemljama koje su vršile teške pritiske na Srbiju, već je bila tu da pomogne i odškrine vrata nekom dogovoru i daljem nastavku saradnje, a ne sukobima ili problemima – naveo je predsednik Srbije.
Italijanskim preduzetnicima, Vučić je poručio da su više nego dobrodošli i naveo da će spoljnotrgovinska razmena Srbije i Italije biti neuporedivo veća kada kompanija Stelantis započne, naredne godine u Kragujevcu, proizvodnju električnih automobila.
– U poslednjih deset godina udvostručili smo spoljnotrgovinsku razmenu sa Italijom, danas je ona na nivou oko 4,6 milijardi evra, a računajte da sledeće godine, kad krene Stelantisova produkcija u Kragujevcu, modernih, gradskih, električnih automobila, ta razmena će biti neuporedivo veća – naglasio je Vučić.
Predsednik Srbije je podsetio da je legendarni Ferućo Lambordžini rekao da “biti preduzetnik znači imati viziju, verovati u nju i imati odlučnost da je ostvariš”.
– Ponosan sam da smo stvorili privlačan ekonomski ekosistem za strane privrednike koji u rekordnom broju investiraju u Srbiji. U geografskom, ali ne samo u geografskom smislu, Italija nam je najbliža velika ekonomija – naglasio je Vučić.
On je zamolio sve italijanske kompanije da dođu u Srbiju, rekavši da Srbija nudi siguran ambijent za ulaganja.
Italijanski šef diplomatije Antonio Tajani je rekao na konferenciji za novinare da Srbija i Zapadni Balkan treba što pre da postanu deo EU i zahvalio predsedniku Srbije na velikim naporima koje je uložio kako bi se došlo do miroljubivog rešenja na prostoru Balkana.
Forum je organizovan u Palati Srbija, u okviru zvanične posete italijanske državno-privredne delegacije Srbiji. Multisektorsku italijansku privrednu delegaciju činile su kompanije iz sektora obnovljivih izvora energije, upravljanja otpadom i otpadnim vodama, cirkularne ekonomije, biotehnologije i agrotehnologije, transporta i logistike, proizvodnje mašina za železnicu, usluga, industrije čelika, građevinske industrije, turizma i hotelijerstva, drvne industrije, tekstila. Učestvovali su i predstavnici naučne zajednice, fakulteta, instituta i asocijacija.
Bez trikova
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se Srbija nikad nije služila nikakvim trikovima i da će implemetirati ono što je, kako je naglasio, rekla da će da uradi.
“To je moja poruka onima koji su govorili o tome. Za razliku od svih njih mi se nikada trikovima ne služimo. Ono što sam rekao u Skupštini, što sam rekao njima u Ohridu, njima u Briselu i petorki u Beogradu, ponavljam svakog dana i ni za jotu se moj stav nije promenio ni pred kim”, rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanja novinara da li će Beograd implementirati ono što je dogovoreno na sastanku u Ohridu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, predsednik je kazao da je pravno obavezujuće za Srbiju nešto na šta on stavi potpis ili pečat ili kad se sa tim verbalno, odnosno usmeno saglasi.
Javna zahvalnost
Ministar spoljnih poslova Italije je rekao je da želi javno da zahvali predsedniku Srbije, što je zbog Vučićevog angažovanja, situacija na Balkanu mirna i stabilna.
– Zahvaljujem mu na svemu što je uradio, a uvek je uživao punu podršku Italije, što se tiče pitanja odnosa sa Kosovom. To nije bilo lako. Želim da mu čestitam, jer zahvaljujući njegovom angažovanju imamo stabilnost i da bolje pristupimo drugim problemima, kao što su migracije – kaže on.
Vučić se Tajaniju zahvalio na prijateljstvu i angažmanu da se odnosi, tradicionalno prijateljski i strateški, podignu na još viši nivo.
Značaj ulaganja
Predsednik Srbije je po potpisivanju 11 sporazuma sa Italijom zahvalio na prisustvu privrednicima 151 italijanske kompanije i 256 srpskih.
– Italija drugi najveći investitor u Srbiji i da u italijanskim kompanijama radi 22.000 građana Srbije. Prisutne su dve, tri italijanske banke. Razmislite koliko je to u novcu kada je budžet 18 milijardi. To govori koliki je značaj italijanskih ulaganja u našu zemlju – rekao je Vučić i naglasio da je Srbija zahvaljujući stabilnosti fiskalnog i monetarnog sistema, podsticajne politike i subvencija, u prethodne tri privukla 63 odsto ukupnih stranih investicija na Zapadnom Balkanu.