Posle 10 godina od predaje zahteva za članstvo i više od pet godina od otvaranja pregovora, većina građana Srbije i dalje podržava članstvo u EU, ali istovremeno vrlo malo znaju o procesu priključivanja i na referendumu bi ZA glasalo manje od polovine.
Ocena odnosa Srbije i Unije prema mišljenju građana je 2,68. Više prosečne ocene su dale žene, mladi do 30 godina, ispitanici visokog nivoa obrazovanja i stanovnici regije Zapadna Srbija sa Šumadijom.
Od članica EU, Grčka i Nemačka su najveći prijatelji, neprijatelji Hrvatska i Velika Britanija. U regionu, najbolje odnose imamo sa Mađarskom i BiH, a najlošije sa Hrvatskom i Albanijom, prema mišljenju ispitanika.
53% ispitanika podržava članstvo Srbije u Evropskoj uniji, 40% ima suprotan stav, dok 7% njih nije umelo da se izjasni po ovom pitanju. Većina ispitanika koji podržavaju članstvo Srbije u EU su stariji od 60 godina.
62% ispitanika smatra da Srbija ima koristi od saradnje sa Evropskom unijom (ispitanici od 30 do 45 godina starosti i preko 60 godina starosti, kao i oni sa višim i visokim stepenom obrazovanja), 30% smatra da Srbija nema koristi od saradnje sa EU, dok 8% njih nije umelo da se izjasni po ovom pitanju.
27,1% ispitanika smatra da je Srbiji najveći prijatelj u EU Grčka, nešto manje navodi Nemačku (25,7%), dok 11,6% ne zna da se izjasni po ovom pitanju. Najvećim neprijateljem u EU 31% ispitanika smatra Hrvatsku, 28,7% navodi Veliku Britaniju, 14,9% Nemačku, dok 19,3% ne zna da se izjasni.
Od ispitanih 22,5% smatra da od susednih država najbolje odnose imamo sa Mađarskom, 21,7% navodi BiH dok se Crna Gora javlja u 18,2% slučajeva. Kao državu sa kojom imamo najlošije odnose 52,9% ocenilo je Hrvatsku, dok 31,9% navodi Albaniju.
Ukoliko bi sutra bio raspisan referendum o članstvu Srbije u EU, 48% ispitanika navodi da bi glasalo ZA (više stanovnici Zapadne Srbije sa Šumadijom nego ostalih regiona), 35% ima suprotan stav (većinom stanovnici Vojvodine), 9% ne bi izašlo na glasanje, dok 8% njih ne zna kako bi glasalo.