On smatra da istraga privatizacije NIS može dovesti u pitanje odnose sa Moskvom, pošto se optužuju državni vrh Rusije i Gaspromnjeft.
Zašto ćuti tužilac?Prema rečima advokata Slobodana Beljanskog, teško je utvrditi kakve bi bile pravne posledice, jer, istina je da se u nekim situacijama može tražiti poništaj ugovora, ali je to znatno teže učiniti kada je reč o međunarodnom poslu. Za Beljanskog je mnogo zanimljivije pitanje zbog čega je policija formirala radnu grupu koja bi trebalo da utvrdi da li postoji krivična odgovornost. |
– Problem je što ovaj, moguće samo medijski spektakl, lako može postati ozbiljan spoljnopolitički problem. Da NIS tada nije prodat, danas verovatno ne bi ni postojao, a šteta koju bismo imali samo od gubitka radnih mesta, prevazilazila bi štetu koju imamo od onih delova ugovora koji nisu najpovoljniji za Srbiju – kaže Tadić.
Kad je reč o elementima koji su štetni za srpsku stranu, organizacija Transparentnost Srbija ocenila je da je već u samom naftno-gasnom aranžmanu Srbije i Rusije dogovorena većina detalja koji su označeni kao sporni, poput cene za NIS, privilegovanog tretmana za poreze i rudnu rentu, odsustvo garancija u slučaju kašnjenja s realizacijom gasovoda Južni tok.
Podsetimo, NIS je procenjen na 2,2 milijarde dolara, a prodat za 400 miliona. U tih 400 miliona ušle su rafinerije, maloprodajni lanci, ali i prava eksploatacije nafte iz Vojvodine, te koncesija u Angoli koja je godišnje donosila čistih 200 miliona dolara dobiti.
Transparentnost Srbija navodi da se na osnovu prethodnih iskustava može pretpostaviti da bi utvrđivanje bilo čije krivične odgovornosti bilo veoma teško, osim ako postoje dokazi o podmićivanju.
– Pravna forma je zadovoljena time što su ovi aranžmani zaključeni kroz međudržavni sporazum koji je ratifikovala Skupština i koji je po snazi iznad svih domaćih zakona koji su pritom prekršeni, na primer o privatizaciji, a Ustavni sud nije prihvatio svojevremenu inicijativu LDP za ispitivanje ustavnosti tog sporazuma – podseća Transparentnost Srbija.
Gaspromnjeft: Istraga neočekivanaPrvi zamenik Gaspromnjefta Vadim Jakovljev izjavio je da je istraga privatizacije NIS "neočekivana za kompaniju i da će Gaspromnjeft oceniti uticaj istrage na uslove rada u zemlji, koje je smatrala povoljnim". Dnevnik Komersant podseća da je Srbija u atmosferi naglog pogoršanja odnosa Rusije i EU ponovo postavila pitanje jeftine prodaje NIS-a. Kao mogući razlog za to list navodi želju Beograda da dobije više prihoda od NIS, ili manevar Srbije u atmosferi konflikta Moskve i Brisela. |
Sumnju u zakonitost ugovora o prodaji NIS imao je svojevremeno i Savet za borbu protiv korupcije, koji je Vladi tada prosledio upozorenje da prirodna bogatstva ne smeju da budu predmet privatizacije.
– Zaprepastilo me je to što su ugovorom o prodaji NIS-a bila obuhvaćena i naftna polja, prirodno bogatstvo koje se po našim zakonima, pre svega po Zakonu o privatizaciji, ne sme prodati – kaže članica Saveta Jelisaveta Vasilić.