H. M. Vujičić
Sve se pamti: Pomen u Kravicama

Tužilaštvo BiH izdalo je naredbu pripadnicima Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) za prikupljanje dokaza u vezi sa zločinima počinjenim na Božić u srpskom selu Kravica, 7. januara 1993. godine. Povod za istragu je svedočenje jedne od majki Srebrenice Fadile Mujić koja je u intervjuu za TV Igman iznela više šokantnih tvrdnji o tom napadu.

Tužilaštvo BiH je potvrdilo, za agenciju Srnu, da je započelo istragu koja bi trebalo da rezultuje otvaranjem novog predmeta ratnih zločina “Kravica” zbog ubistva 49, ranjavanja 80 srpskih civila i spaljivanja oko 700 kuća.

– Tužilaštvo BiH zajedno sa partnerskim policijskim i agencijama za provođenje zakona prati medijske objave koje se mogu dovesti u vezu sa informacijama o predmetima na kojima radi Posebno odeljenje za ratne zločine – navodi se u pisanom odgovoru Srni.

Sagovornici “Vesti”, predstavnici više nevladinih organizacija porodica nestalih i ubijenih srpskih civila, ističu da je ovo samo prvi korak u utvrđivanju 29 godina skrivane istine i očekuju da će Tužilaštvo pokrenuti poseban predmet “Kravica”, u kome bi se kao osumnjičeni našli pripadnici Armije BiH iz Srebrenice, na čelu sa njihovim tadašnjim komandantom Naserom Orićem.

Božica Živković Rajilić, predsednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske, odaje posebno priznanje “Vestima” koje su među prvima postavile pitanje odgovornosti za zločine u selu Kravica.

– Reakcija na svedočenje Fadile Mujić je da je Tužilaštvo BiH napokon, posle 30 godina, izdalo nalog o sprovođenju istrage. Ova žena je pre šest meseci preminula, ali ostaje to njeno dokumentovano priznanje i, pritom, ona je samo jedna od stotine žena koje su učestvovale u napadima na srpska sela oko Srebrenice. Svaka od njih treba da svedoči o tome kako su ti napadi planirani, ko je komandovao, ali i ko je sve učestvovao u ubistvima i pljački. Puna je Srebrenica bila takvih kao Fadila i oni su sigurno poznati između sebe. Cilj nam je bio da se predmet “Kravica” – zločin bez kazne uvrsti u rad Tužilaštva i ako tamo bude iole volje i želje da se utvrdi istina, uverena sam da će doći do desetine nekadašnjih vojnika koji su učestvovali ili bili neposredni svedoci ubistava, pljačke i uništenja srpske imovine – kaže Božica Živković Rajilić.

Branimir Kojić, predsednik Opštinske organizacije porodica poginulih i nestalih Srebrenica, kaže da je naredba Tužilaštva BiH o sprovođenju istrage za zločine u Kravici samo mali korak ka dokazivanju istine.

– Jedino što je prihvatljivo za porodice žrtava i za samu istinu je da neko bude osuđen za zločine sa elementima genocida u Kravici. Prvooptuženi mora biti Naser Orić koji zaslužuje maksimalnu zatvorsku kaznu za sve zločine koje je počinio u Podrinju, a posebno u Kravici i Skelanima. Takođe, i svi njegovi saborci moraju se naći pred licem pravde, ali i iza rešetaka, jer je Fadila Mujić priznala da su ubijali u Kravici. Neko mora odgovarati i za opljačkanu i popaljenu imovinu, kako Kravice tako i Skelana, jer su svoj krvavi pir iz Kravice nastavili samo devet dana kasnije – poručuje Kojić.

Dva puta oslobođen krivice

Naser Orić je, podsetimo, do sada oslobođen krivice u dva procesa, jedan pred Haškim tribunalom, a drugi pred Sudom BiH, i to za ubistvo i mučenje više srpskih zarobljenika u zatvorima u Srebrenici.

Međutim, protiv njega nikada nije vođena istraga ili podignuta optužnica zbog napada na desetak srpskih sela oko Srebrenice, kada je ubijeno više stotina Srba, a najveći broj srpske imovine pokraden i spaljen.

Dokazi u fioci

Naši sagovornici nisu preveliki optimisti da će Tužilaštvo BiH stati na stranu srpskih žrtava u Kravici i drugim selima oko Srebrenice.

– Bojim se da ni u ovoj istrazi neće biti pravde za srpske žrtve. Tužilaštvo BiH već 30 godina drži dokaze u fioci, zbog čega su mnogi zločinci abolirani ili su preminuli – ističe Branimir Kojić.

To očekuje i Božica Živković Rajilić.

– Ukoliko žele da pokažu da su zaista sud pravde, sada imaju idealnu priliku – poručuje Živković Rajilić.