Budućnost srpske zajednice u Australiji je počela! Na Dan Svetog Save, 27. januara 2021, u sidnejskom naselju Varovil otvoren je Koledž Sveti Sava, prva akreditovana škola srpske zajednice u Australiji.
Dan koji su generacije naših ljudi čekale decenijama ostaće večno upisan na prvoj stranici istorije Srba na Petom kontinentu, kao prekretnica i početak nove epohe za sve ljude srpskog porekla.
Ostaće žal što ovako velikom događaju nisu mogle da prisustvuju hiljade onih koji su želeli da tog dana budu na imanju Koledža, kao i svi oni koji su uložili svoj rad, vreme i energiju da škola koja će negovati srpsko nasleđe, jezik, veru i kulturu, počne svoj život kao značajan deo šireg australijskog društva.
Zbog važećih pandemijskih mera, broj zvanica bio je striktno ograničen, ali ono što je najvažnije u prvom redu su bili oni zbog kojih je ova obrazovna ustanova i stvorena – đaci kojima je pripala čast da postanu prva generacija učenika Koledža.
Na licima đaka predškolskog uzrasta, prvog i drugog razreda, mogla se pročitati sreća i beskrajno uzbuđenje zbog prvog školskog dana. Ništa manja radost sijala je iz očiju ponosnih roditelja, a osmesi su igrali i na svim drugim licima.
Okupljene je pozdravio episkop australijsko-novozelandski Siluan, koji je i predsednik Upravnog odbora škole.
– Pre svega želim dobrodošlicu našoj deci i njihovim roditeljima. Ova škola je vaša kuća i neka vas Sveti Sava štiti i čuva tokom celog školovanja na ovom Koledžu, kao i u vašim životima u budućnsoti. Čestitam celoj srpskoj zajednici na ovom ogromnom uspehu, na prvoj srpskoj školi na Petom kontinentu . Neka ovaj dan bude upisan u anale naše zajednice kao produktivna promena i novi početak u našem zajedničkom životu u Australiji – poručio je vladika.
Govoreći o temeljima na kojima je škola podignuta, episkop Siluan je slikovito rekao da će Koledž Svetog Save biti srpska nit utkana u tapiseriju australijskog multikulturalizma.
– Naša zajednica se fokusirala na stvaranje ove škole, koja će na svoj jedinstven način doprineti celokupnom društvu, i to u duhu Svetosavlja. A Svetosavlje je, kaš što kaže moto naše škole – put u život. Molimo se zato da Koledž Svetog Save, kroz svoj holistički pristup obrazovanju postane prvoklasna obrazovna ustanova jugozapadnog Sidneja, koja će istovremeno nuditi akademsku izvrsnost i etos po kome se živi. Naš cilj je da ova škola obezbedi deci i njihovim porodicama najbolje moguće osnove za život i da ih pripremi za sve izazove i teškoće u ovom sve kompleksnijem svetu – istakao je.
Episkop Siluan je zatim podsetio na istorijat organizovanog života srpske zajednice na Petom kontinentu i na neraskidivu vezu između Crkve i škole.
– Srpska pravoslavna crkva je od početka svog života u Australiji posvećena dobrobiti i formiranju naše dece. Još kada je 1949. godine u Varivudu na severnim plažama Sidneja osnovana naša prva crkvena opština, odmah je pri njoj pokrenuta i škola. Ta veza između Crkve i škole je model koji nam je u nasleđe ostavio Sveti Sava. Kada sada pogledamo u Koledž Svetog Save, upravo taj model je utkan u njegovu suštinu i odvaja ga od mnogih drugih škola, jer će se zasnivati na obrazovanju dece i njihovom formiranju u celovite ličnosti.
Vladika Siluan se zahvalio svim bivšim i sadašnjim članovima uprave, kao i svima koji su vredno radili na realizaciji ovog projekta. Odao je priznanje kumovima Koledža i donatorima za nesebičnu materijalnu pomoć, kao i svim crkvenim opštinama širom Australije na podršci. Zatim se obratio uvaženoj gošći, premijerki NSW Gledis Beredžiklijan.
– Želim da se zahvalim dragoj premijerki Gledis Beredžiklijan za podršku i vođstvo u ovim teškim vremenima. Hvala što ste nas počastvovali vašim prisustvom i što ste nam pružili moralnu podršku koja nam je potrebna da nastavimo napred – poručio je episkop Siluan.
Pored premijerke, svečanosti su prisustvovale i brojne druge ličnosti iz političkog i verskog života Australije, kao i uprava i kumovi Koledža. Svojim prisustvom događaj su uveličali i gradonačenik okruga Hornsbi i osvedočeni prijatelj srpskog naroda Filip Radok, zatim savezni poslanici Majk Frilender, Kreg Keli i En Stenli, kao i članovi Parlamenta NSW Anulank Čantivong, Džef Li i Gabrijela Apton.
Prisutnima se obratio i Džef Njukomb iz Asocijacije nezavisnih škola NSW.
– Ovo je veliki dan za srpsku zajednicu Sidneja, ali i za nezavisne škole u NSW. Obrazovanje u Australiji je zasnovano na izboru, a ja sam siguran da će vaš Koledž Svetog Save svojim kvalitetom obrazovanja biti škola izbora, ne samo za roditelje dece srpskog porekla, već i za druge članove lokalne zajednice – istakao je Njukomb.
On se osvrnuo i na simboliku otvaranja škole baš na 27. januar.
– Čitajući o Svetom Savi, saznao sam da je on bio čovek vere, velike vizije i izuzetne odlučnosti. Zato je od velike važnosti što će se škola koja nosi njegovo ime zasnivati na istim vrednostima po kojima je on živeo. Takože, treba da budete ponosni što je ova škola izgrađena zahvaljujući velikom trudu i zalaganju srpske zajednice i verujem da će vremenom izrasti u veliku i prepoznatljivu obrazovnu ustanovu.
Prvi korak ka tom cilju je učinjen. Vrata škole su širom otvorena, a hodnicima i dvorištem prolomila se dečija graja. U narednim danima počeće i prvi koraci u sticanju novih znanja i veština, a oni koji vode računa o budućnosti Koledža već su usmereni na ono što dolazi sutra. To je pre svega ekspanzija Koledža u svakom smislu, iz godine u godinu treba da se uvećava broj razreda, da Koledž pohađa sve više dece, da se proširuje nastavni kadar, da se stiče i gradi reputacija. Otvaranjem posao nije završen. Naprotiv, tek je počeo. Neka je sa srećom!
Obeležena školska slava
Pre početka svečane ceremonije, u školskoj kapeli rođenja Hristovog održana je sveta liturgija povodom škopčske slave Svetog Save. Službi su prisustvovali đaci, roditelji i kumovi Koledža, a posle službe osvećena su slavska znamenja i episkop Siluan je oko sebe okupio sve učenike, nastavnice i direktorku Anastasiju Nikolau. Svima im je poželeo srećan i uspešan početak i čestotao prvu škočlsku slavu koju su proslavili zajednički na svom Koledžu.
Zaveštanje patrijarha Pavla
Vladika je govorio i o dugom putu od rađanja ideje do otvaranja škole, koji je počeo još 2004. godine.
– Na ovom putu naša zajednica se suočavala sa mnogim iskušenjima, ali je istrajala uz poniznost i veru u Boga. Naša vodilja sve ovo vreme bile su mudre reči blaženopočivšeg patrijarha Pavla, koji je 2004. osveštao ovu zemlju na kojoj stojimo: “Učinite ono što je do vas, a ostalo prepustite Bogu.” Mi smo uradili ono što je bilo do nas na različlite načine, od dobrotvnornih donacija mnogih, na čelu sa kumovima Koledža, preko krvi i znoja naših volontera koji su učestvovali u gradnji, do jedinstva naše zajednice.