Posredstvom Generalnog konzulata u Frankfurtu, Ministarstvo kulture Srbije kupilo je u Aukcijskoj kući Henris predmet značajan za noviji period srpske istorije, štap sa binoklom u dršci, na kome je istaknut grb porodice Obrenović i dinastički moto Tempus et meum ius. Na ovaj način, saopšteno je iz Ministarstva kulture, Srbija nastavlja stratešku politiku očuvanja, zaštite i povratka kulturnog nasleđa.
Akcija povratka artefakata u otadžbinu je, kako za “Vesti” kaže Dario Vidojković, ugledni srpski istoričar iz Regenzburka vrlo važan i ozbiljan korak države u cilju očuvanja nasleđa, ali i identiteta srpskog naroda. Ističe da su brojne dragocenosti koje obeležavaju srpsku kulturu i istoriju nestajale u sumnjivim okolnostima tokom 20. veka.
Kulturni identitet
– U Prvom svetskom ratu, a posebno tokom Drugog svetskog rata i okupacije, mnogo je toga oduzeto, ukradeno i iz zemlje izneseno. Tu se radi o raznim predmetima. Tako su srpske hramove opljačkale ustaše tokom NDH i mnoge vrednosti, ikone i crkveni predmeti, su nestali, a mnogo kasnije se našli na aukcijama širom sveta. Slično se dogodilo ponovo i posle pada RSK, i delova RS, ali i 1999. i kasnije na KiM. Zato, kako i ti predmeti predstavljaju delove nasleđa, država Srbija, ali i vlasti RS, moraju i u tim slučajevima biti aktivni – naglašava Vidojković.
Profesor istorije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Luka Jovanović ističe za “Vesti” da je za očuvanje kulturnog identiteta Srba od ključne važnosti, kao i činjenica da je država preduzela konkretne mere kako bi povratila neke od najznačajnijih artefakata koji su joj nepravedno oduzeti.
Važna dokumenta
– Tokom 2023. je otkupljen olovni pečat Stefana Nemanje iz 12. veka, zahvaljujući predanosti Istorijskog muzeja, pa vredna slika Paje Jovanovića Odmor bašibozluka, a krajem godine je Srbija došla do eksponata svetskog značaja, Hitlerove Direktive br. 25 o napadu na Kraljevinu Jugoslaviju 1941, zahvaljujući radu Muzeja žrtava genocida. Prošlog meseca je Ministarstvo kulture otkupilo dva srednjovekovna rukopisa Oktoih iz 14. i Žitije Vaarlama i Josifa iz 15. veka, a ovog štap sa binoklom koji je verovatno pripadao prvom srpskom novovekovnom kralju Milanu Obrenoviću čije je lično naoružanje, odnosno puška, iz Rusije 2019, takođe vraćeno u maticu – naglašava on.
Predmeti dinastije Obrenovića, ali i Karađorđevića često su, kaže Jovanović, na stranim aukcijskim ponudama u Britaniji ili Nemačkoj, kao i srednjovekovni rukopisi.
– Otkup i povratak predmeta je trenutno jedan od imperativa Srbije, jer su upravo takvi istorijski artefakti dokazi veličine državnosti, kulturne i prosvetne emancipacije Srba kroz istoriju, ali i dokazi o doprinosu našeg naroda svetskoj civilizaciji – zaključuje Jovanović.
Najstariji dokaz
Luka Jovanović podseća da se 2006, kada je Srbija na jednoj aukciji u Nemačkoj kupila najstariji materijalni dokaz svoje državnosti, Stojimirov pečat iz 9. veka, postavljeno pitanje koliko je kulturnog blaga nestalo iz Srbije usled turbulentnih vremena, pohranjeno u svetskim muzejima, privatnim kolekcijama i zbirkama.
– Odgovor dobijemo tek kada nas mediji obraduju vestima da su državne institucije registrovane, otkupile i uspešno vratile neki predmet, rukopis ili umetničku sliku u svoju maticu – naglašava Jovanović.
Moguća restitucija
Vidojković ističe da je vraćanje štapa sa binoklom i grbom dinastije Obrenovića važan korak, ali je pitanje kako je dospeo na tu aukciju.
– Država može da koristi sredstva budžeta i u te svrhe, ali postoji i način restitucije, da ako se uspostavi da su artefakti opljačkani i otuđeni može se zahtevati restitucija, t.j. vraćanje vlasniku. Tako postupaju mnogi potomci Jevreja čiju su imovinu, npr. slike, nacisti otuđili, a potom se našla u raznim muzejima. Te ustanove su bile u obavezi da vrate slike potomcima. Tako i naša država treba da postupa – kaže.
Čuvanje zaostavštine
Ministar kulture Nikola Selaković je istakao da je ministarstvo sa Istorijskim muzejem pokrenulo proceduru za pribavljanje jedinstvenog predmeta u cilju sakupljanja, i očuvanja zaostavštine Obrenovića.
– Uspešna aukcija, kao i nedavna kupovina dva srednjovekovna rukopisa važan je korak za povratak kulturne baštine. Nastavićemo da pratimo svetsko tržište da bi se blago, rasuto širom sveta, vratilo – kaže on.
Cudno kada nema prezivelih , hvale se a da su preziveli kudili bi ih ili ignorisali…