Srpski centar
Film "30 godina mature"

Film “30 godina mature”, u režiji Dušana Gajića, novinara RTS-a, prikazan je u Beču, u organizaciji Srpskog centra. U sali ispunjenoj do poslednjeg mesta, publika je imala priliku da se uz ovo dokumentarno ostvarenje, kroz lične priče maturanata Osme beogradske gimnazije, 30 godina kasnije, i sama zapita, gde su oni, ali i njihova zemlja tri decenije kasnije. Pre nego što su se svetla u sali ugasila, uvodnim rečima publici se obratio i sam reditelj filma, Dušan Gajić, koji decenijama živi i radi u Briselu, a zbog filma je doputovao u austrijsku prestonicu. Nakon projekcije, publika je imala priliku da prati razgovor sa rediteljem, kao i da u razgovoru aktivno učestvuje, postavljajući pitanja.

Film, kroz sećanja maturanata Osme beogradske gimnazije, generacije 1989.godine, gledaoce vodi kroz istoriju Srbije u poslednjih 30 godina. Ostvarenje, kako i podnaslov kaže priča o još neostvarenom snu, u središtu nosi jedno pitanje, šta je ostalo od generacijskih snova, jer su oni koji su krajem 80-ih stupali u život, kako jedan od njih kaže, imali utisak da je pred njima i pred prostorom na kojem su živeli, manje-više svetla budućnost, i da nije dalo naslutiti da će sve tako brzo otići u prah i pepeo.

Jedan od maturanata je i sam reditelj filma, koji 30 godina nakon mature, svojoj ćerki, rođenoj i odrasloj u Briselu, kroz album starih fotografija priča o događajima koji su obeležili njegovu mladost i formirali današnje društvo, onakvo kakvo je sada u Srbiji. Njegov narativ prepliće se sa iskustvima njegovih gimnazijskih drugova, od kojih će mnogi ostvariti znatne uspehe nakon napuštanja školskih klupa. Posle tri decenije, u Beogradu ponovo ujedinjeni, postavljaju niz pitanja, ličnih, ali i onih koji se tiču države iz koje potiču.

Jedan od aktera filma pita se i da li je moguće da neko proživi tih 30 godina i ostane normalan ili naizgled normalan čovek čini se, pitanje koje gotovo svako od nas sebi, danas, sve češće postavlja. U filmu učestvuju nekadašnji školski drugovi autora, danas novinari, lekari, umetnici, muzičari Svetozar Putnik, Ljubica Gojgić, Miloš Šaranović, Vesna Pavlović, Dina Divljan, Bojan Trkulja, Aleksandar Đorđević Dejan Milićević, Milorad Miki Ristić i drugi.

Izložba o Momi

Bečka publika je zadovoljna napustila salu i nakon prikazanog filma uputila se na drugu po redu organizovanu žurku pod nazivom Ispod metroa, gde su okupljeni uz izložbu o Momi Kaporu, do ranih jutarnjih sati plesali uz muziku ’80-ih i ’90-ih godina, sa prostora bivše Jugoslavije.

Reakcija publike kao preporuka

U Srpskom centru, uz zahvalnost svima koji su prisustvovali projekciji filma, kažu da je reakcija publike najbolja preporuka i poziv da 29. oktobra dođu u Akcent teatar, na predstavu “Smrt i devojka”. U ovom komadu igraju Tamara Krcunović, Milan Marić, Miloš Timotijević, a predstava, u režiji Nikole Ljuce, premijerno je izvedena letos u Beogradu, u Bitef teatru u okviru BELEF-a.