– Od te ljubavi nema veće jer su to uradili da bi zaštitili svoje najbliže, crkve, manastire, rodna sela i gradove – naglasio je Sekulić.
U prelepo uređenoj crkvenoj porti je zatim nastavljeno sa programom, u kojem su nastupili horovi "Sveti Stefan Dečanski" i Serafimi, etno-grupa Gora Sandre Stupar, đaci srpske škole pri crkvama na Tempelhofu i Vedingu, kao i učenici dopunske škole na srpskom jeziku.
Cene svoje, poštuju druge– Ovde u tuđini primećujem da su deca mnogo više zainteresovana za istoriju, tako da ovde književna dela učimo kroz istoriju. Ovde su deca prave kosmopolite, žive sa drugarima sa celog Balkana u potpunoj harmoniji i tumače istoriju kao nešto što se desilo, ne sme da se zaboravi i iz čega treba da se uči. Ne vide to kao motiv za nacionalizam, već cene i vole svoju kulturu i istoriju, a pri tom poštuju druge – kazala mnam je učiteljica Nataša Jeremić. |
Mališani iz škole na Tempelhofu su izveli recital "A Vidovdan se sprema", propraćen duhovnom muzikom i stihovima, od Šantića do savremenih pesnika.
– Recital se mogao zvati i "Suza Kosova" jer imamo jak osećaj gubitka Kosova i onoga šta je Kosovo značilo i šta nam i danas znači – kazala je učiteljica Vlastimirka Čelar.
Deci je morala da objasni šta znače mnoge reči jer bez toga ne bi mogli da govore iz srca, a "da bi govorili iz srca, morali su da znaju i šta se dešavalo na Kosovu".
U ime dopunske škole na srpskom jeziku nastupili su đaci iz odeljenja u berlinskoj opštini Šarlotenburg, srpskog kluba i crkve Sveti Sava na Vedingu. Učiteljica Nataša Jeremić se odlučila za tematiku Prvog svetskog rata i rodoljublja jer je cela ova godina posvećena tom datumu. Bistra poezija Ljubomira Simovića, Desanke Maksimović, Dobrice Erića – i deci je bila pitka i bliska, kaže učiteljica.