Istinom na rat manipulacijama

0

Francuski pisci, novinari, istoričari, istraživači i dokumentaristi Pjer Pean i Frederik Sajo, uz tužnu sudbinu Srba, dve knjige, "Račak" (Sajo) i "Kosovo" (Pean), u izdanju francuskih izdavača ("Fadžard" i "Harmattan") i punu salu Kulturnog centra Srbije u Parizu, slika su izuzetnog interesovanja za temu "rata manipulacijama".
Skup je otvorio novinar i pisac Kosta Hristić, predstavio autore, a potom im prepustio mikrofon.
U knjizi "Račak, korisni masakr", autor razrađuje oružani sukob srpske policije i pobunjenih Albanaca iz 1999. godine, navodi kontradiktorna viđenja, čak i suprotstavljene analize obdukcije žrtvi.
Nadvladala su tumačenja o masakru Srba nad nedužnim civilima albanske nacionalnosti, dok su ugušena ona o legitimnoj antiterorističkoj akciji policije protiv naoružanih pripadnika UČK.
Dakle, prevagu su režijski odneli ciljevi geopolitike, pa to postaje okidač za napad NATO na malu Srbiju. Frederik Sajo je išao u Srbiju i na Kosovo, razgovarao sa porodicama žrtava, svedocima, ključnim igračima, analizirao sredstva informisanja, pokušava da dekonstruiše dezinformacije i nada se da će istoriji proraditi savest i da će progledati na oba oka.
Drugi gost, hrabri čovek Pjer Pean, poznat po tome da se usuđuje postavljati pitanja i tražiti istinu, trn je u oku, sa njegove strane izabranih i prozivanih Francuza, vešto ih demistifikuje kroz istorijska, politička, geostrateška, moralna i na licu mesta otkrivena saznanja. Njegovo "Kosovo, pravedni rat za mafijašku državu" jeste knjiga istrage i kontraverzi, Pean tu razobličuje ulogu Amerike, Nemačke, Britanije i Francuske u stvaranju nove države. Na to podvlači da je prvi NATO rat (78 dana) potpuno ilegalan i podstaknut spolja u ime prava čoveka i čuvanja multietničkog Kosovo, a finaliziran – jednonacionalnošću ili konkretnije: Srbi optuženi za etničko čišćenje Albanaca, a sada na Kosovu, izuzev nešto malo na Severu, više nema Srba. Ali, kad se krene dublje, to je rat protiv Srbije koja je odbijala da puzi i mnogo više za eliminisanje ruskog uticaja na Balkanu
Najveći deo knjige, "crvena nit", kako govori Pean, jeste prikrivena i zataškavana istina o trgovini organima, za šta je prikupio svedočanstva za višeslojna saučesništva i bez ikakve dileme stavio se na stranu žrtava koje i danas ignoriše međunarodna zajednica.
– Knjigu "Kosovo" prati totalna ignoracija u Francuskoj, jedan kritičar ju je ocenio kao promašenu knjigu, ali je meni u srcu dobro – rezimirao je Pean.
 

Merlino ostao bez posla
Interesantno je čuti ono što ne može da prođe u francuskim medijima, primetio je inženjer Mišel Uaknu.
Penzioner Ređa Ristić smatra da su "dobre ovakve knjige, pa makar i posle vremenske distance, uz nadanje da će ih biti još".
– Svugde, uvek i na svakom mestu boriti se protiv laži, do pobede istine – navija slikar Ljubomir Milinkov.
Doktor nauka Jelisaveta Antić ističe:
– Za cenjenje je angažman Sajoa i Peana na pisanju stvari koje ne sme da se kažu, a drugi ih znaju i neće da ih priznaju. Drago mi je što je spomenut i Žak Merlino, prvi koji je o tome pisao, izgubio posao i, takoreći, nestao.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here