Vesti
Odavanje počasti ispred Nacionalnog centra General Draža Mihailović u Melburnu

U prošlu nedelju, 16. jula, navršilo se 77 godina od smrti Generala Dragoljuba Draže Mihailovića, vođe četničkog pokreta u Drugom svetskom ratu, koga je 1946. ubio komunistički režim tadašnje Jugoslavije.

Mnogobrojni potomci četnika koji danas žive u Australiji, kao i poštovaoci Mihailovićevog lika i dela, zajedno sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom obeležili su godišnjicu njegovog stradanja nizom skupova, pomena i drugih ceremonija u svim gradovima na kontinentu.

Posle pomena ispred Čičine kolibe

Njegovo preosveštenstvo episkop australijsko-novozelandski Siluan služio je pomen đeneralu Draži u „Čičinoj kolibi“, na imanju manastira Sveti Sava – Novi Kalenić kod Kanbere. Vladika je zatim govorio o Mihailoviću i njegovim ravnogorcima, rekavši da su oni izabrali teži put, put krsta i golgote, ali i vaskrsenja.

– To jeste put vaskrsenja, jer istina se ne da svezati, pobediti i ugušiti. Ona uvek vaskrsava, obelodanjuje se, ustaje poput feniksa iz pepela, dok sve lažne ideologije kad-tad pokažu svoje pravo lice, svoju pravu vrednost, odnosno, svoju nemoć i iluzornost. Ravnogorci sa svojim đeneralom su položili živote sledeći Kosovski zavet, a time se pribrojali redovima Lazarevih vitezova – besedio je Episkop.

Parastos u crkvi Sv Save u Adelajdu

Nakon toga, predstavnici nacionalnih organizacija i drugi prisutni položili su vence ispred Dražinog spomenika.

Komemorativna svečanost održana je i u Nacionalnom centru Đeneral Draža Mihailović u Melburnu. Prethodno je sveštenik Bojan Vlajić služio parastos u crkvi Svetog Stefana Dečanskog, u prisustvu članova Organizacije srpskih četnika „Ravna Gora“ i drugih građana.

Polaganje venaca u Adelajdu

”Danas se navršava 77 godina od svirepog ubistva našeg voljenog generala Dragoljuba Draže Mihailovića od strane Titovih komunista. Okupili smo se da se pomolimo i da se setimo zaostavštine našeg Čiča Draže, kojem se ni dan-danas ne zna za grob, ali se njegovo ime poštuje širom sveta“, objavila je „Ravna Gora“ na zvaničnoj stranici, citirajući generalove reči:

“Ja sam se zakleo da ću život dati za kralja i otadžbinu. Ja sam svoju zakletvu ispunio.”

Venci oko spomenika Draži Mihailoviću

Organizacija srpskih četnika „Ravna gora“ je za sve koji su se tog dana okupili u Nacionalnom centru i crkvi Svetog Stefana Dečanskog pripremila projekciju dokumentarnog filma o Dragoljubu Mihailoviću.

Ručak u sali crkve u Blektaunu

Organizatori su naveli da je prikazani film bio na engleskom jeziku, „kako bi nova generacija stekla što bolje razumevanje ko je ovaj srpski velikan“.

Članovi organizacije Srpski četnici ispred crkve Sv Vasilija Ostroškog u Langvorinu

Dan sećanja na stradanje đenerala Mihailovića obeležen je u prisustvu velikog broja ljudi i u hramu Svetog Nikole u Blektaunu. Liturgiju su služili zamenik rektora Prizrenske bogoslovije jeromonah Isidor i otac Nemanja Mrđenović, paroh blektaunski.

Posle liturgije je služen pomen pred spomenikom Čiča Draži, a zatim su predstavnici crkvenih opština i nacionalnih organizacija položili vence. Vojni trubač je upotpunio ceremoniju, uz svečano obraćanje predstavnika Australijskih vojnih veterana (RSL).

Srpski četnici Australije sa veteranom Mitrom Rebićem (u kolicima), ocem Nemanjom i jeromonahom Isidorom

Posle ceremonije usledila je trpeza ljubavi koje su priredile članice Kola srpskih sestara „Jugovića majka“ iz Blektauna. Tada su se okupljanima predsednik Crkvene opštine u Blektaunu Dragoljub Brkljač, predstavnici RSL-a, jeromonah Isidor i otac Nemanja.

Tom prilikom, Crkvena Opština Sveti Nikola predala je ocu Isidoru prilog od 10.000 hiljada dolara za Prizrensku bogosloviju, a ujedno je uručena i zahvalnica udruženju „Srpski Četnici Australije“ koji su dali prilog za obnovu oltara u Blektaunu.

Episkop Siluan je služio pomen u Čičinoj kolibi na manastirskom imanju

Pomen i komemorativne svečanost održani su i u crkvi Svetog Save u Adelajdu, kao i u hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Langvorinu nadomak Melburna.

Venac je položila i Sofija Urukalo, pripadnica Đujićeve Dinarske četničke divizije

Veterani položili vence

Posebno dirljiv momenat bilo je prisustvo dvoje veterana Četničkog pokreta Sofije Urukalo i Mitra Rebića. Ovi cenjeni blektaunski parohijani ne samo da su došli na pomen, već su i položili vence i poklonili se generalovim senima. Iako je navršila 100 godina života, Sofija Urukalo je sama u rukama nosila venac koji je položila pred spomenik.

Zahvalnost Sinđeliću i Srbiji

Organizacija srpskih četnika „Ravna Gora“ koja je organizovala pomen i komemoraciju u Karum Daunsu, izrazila je veliku zahvalnost lokalnim srpskim organizacijama i Crkvenoj opštini Sveti Stefan Dečanski, čiji su predstavnici takođe položili vence pred generalov spomenik. U saopštenju se izražava i „velika zahvalnost fudbalskim klubovima Vestgejt Sinđelić i Melburn Srbija, čiji predstavnici su takođe bili prisutni da iskažu poštovanje prema voljenom generalu“. Takođe, navodi se dugogodišnja povezanost ovih klubova sa „Ravnom Gorom“, a svima u Sinđeliću je upućena posebna zahvalnost na donaciji koju su izdvojili.

1 COMMENT

  1. Вјечна му слава.Проста му црна земља била.Амен.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here