"Njihovim proglašenjem stvaraju se uslovi za nastavak rada svih onih kojima je dužnost obezbeđivanje pravne sigurnosti i primene zakona u Republici Srbiji", kazao je Nikolić u saopštenju koje je preneo kabinet predsednika Republike.
Povodom izjava predstavnika advokatskih komora da će štrajk trajati dok Nikolić "ne potpiše ukaz o usvajanju zakona kojim će biti prihvaćeniji zahtevi advokata, koji su ustavni i kojima se štite prava građana", predsednik Srbije je naveo da pažljivo prati trenutnu situaciju u pravosuđu sa stanovišta donošenja i primene
zakona koji treba da budu usklađeni sa Ustavom.
On je naveo da predsednik nema prava da utiče na zakonske odredbe koje se tiču visine naknade ili kome se ta naknada isplaćuje, ali je odmah postalo jasno da su izdvajanja građana enormno povećana, a da je čak i sudska overa potpisa, koja je donosila ne mali prihod u budžet, potpuno izuzeta iz sudske nadležnosti.
"Međutim, ovakvo zakonsko rešenje nije protivno Ustavu Republike Srbije. Pitanje je ekonomske opravdanosti takve izmene nadležnosti, posebno u uslovima kada se Vlada Republike Srbije zalaže za opštu štednju i povećanje budžetskog priliva", naveo je Nikolić.
On je podsetio da je Zakon o javnom beležništvu donet u maju 2011. godine, za vreme prethodne vlasti.
"Tada se niko nije oglasio o eventualnim spornim odredbama, pa ni Ustavni sud. Postavlja se pitanje zašto se to aktuelizuje baš sada", kazao je Nikolić.
Što se tiče zahteva advokatskih komora u vezi sa porezima, Nikolić je rekao da je posebno pitanje primene već postojećih propisa koji uređuju ovu pravnu materiju.
Predsedniku Srbije nije dostavljen nikakav drugi predlog zakona kojim se uređuje ova materija, niti se takav zakon nalazi u skupštinskoj proceduri. rekao je Nikolić.
Skupština Srbije usvojila je danas izmene zakona o javnom beležništvu i o prometu nepokretnosti.