Prema navodima porodica žrtava, ekstremisti većinu žena drže u školama u drugom po veličini iračkom gradu Mosulu.
"Verujemo da ih teroristi do sada već smatraju robinjama i imaju zlonamerne planove za njih. Verujemo da će teroristi ove žene iskoristiti na ponižavajući način kako bi zadovoljili svoje animalne potrebe na način koji se suprotstvalja i ljudskim i islamskim vrednostima", rekao je jedan lokalni irački zvaničnik.
Jazidi pripadaju drevnoj religiji koju pripadnici Islamske države smatraju jeretičkom. Islamska država takođe šiitske muslimane smatra otpadnicima od vere, a od hrišćana je tražila ili da pređu u islam ili da plaćaju specijalni porez.
Mnogi američki saveznici podržali su intervenciju SAD, obećavši hitne mere za pomoć izbeglicama i raseljenim ljudima, u želji da spreče pogoršanje teške humanitarne krize u Iraku, koji je već mesecima na meti ofanzive ekstremista. Oni su zauzeli mnoge velike gradove, uključujući i Mosul, najveću branu i rezervoar vode, i prete i glavnom gradu Bagdadu.
Američke snage, koje su se krajem 2011, posle osmogodišnjeg rata, povukle iz Iraka, sinoć su bombardovale ekstremističke položaje u okolini Irbila, glavnog grada iračkog autonomnog kurdskog regiona.
Prema podacima UN, od juna je zbog nasilja u Iraku više od 500.000 ljudi raseljeno, čime je ukupan broj raseljenih ove godine prevazišao milion ljudi.