VAŠINGTON – Nasilne ekstremističke islamske ideologije i regionalne nacionalističke nasilne grupe predstavljaju ozbiljnu potencijalnu prijetnju za BiH, navodi se u najnovijem izvještaju o terorizmu u svijetu američkog Stejt Departmenta za 2013. godinu.
U dijelu za BiH istaknuto je da je ova zemlja i dalje kooperativan partner sa SAD u pogledu borbe protiv terorizma, te da je zabilježen spori napredak u jačanju antiterorističkih kapaciteta.
Kao najveći problemi istaknuti su nedostatak finansijskih sredstava i slaba koordinacija između različitih policijskih agencija u BiH. Navode primjer Sarajevskog kantona, u kojem se isprepliće nadležnost tri različite policijske agencije – Državne agencije za istrage i zaštitu, kantonalne policije i federalne policije.
"U praksi, najčešće je SIPA ta koja ima vodeću ulogu u preuzimanju mjera kad su napadi u pitanju, dok Tužilaštvo BiH ima nadležnost za procesuiranje terorističkih djela", navedeno je u izvještaju.
U izvještaju piše da je zakonska regulativa terorističkih akata usklađena s konvencijama Ujedinjenih nacija i u saglasnosti s pravnim aktima koji važe u EU.
Istakli su da je prošle godine došlo do ponovnog suđenja Mevlidu Jašareviću za teroristički napad na američku ambasadu u Sarajevu zbog proceduralnih grešaka u prvom postupku.
"Jašarević je 20. novembra u ponovljenom postupku ponovo osuđen za terorizam na zatvorsku kaznu od 15 godina. Njegova prvobitna presuda na 18 godina je smanjena nakon što je sud uzeo u obzir da se ‘Jašarević iskreno pokajao za djelo koje je počinio’", navedeno je u izvještaju.
Osim ovog, istaknuto je da je u decembru Sud BiH osudio Harisa Čauševića za teroristički akt iz juna 2010. godine, kada je jedan policajac poginuo, a šest ranjeno pri bombaškom napadu na policijsku stanicu u Bugojnom.
"Osuđen je na 45 godina zatvora. Naser Palislamović je oslobođen jer je konstatovano da nije kriv, a ostali su još ranije pušteni zbog nedostatka dokaza", navedeno je.
Islamisti su opasnost za BiH
Strah zbog islamskog ekstremizma