Pexels
Ilustracija

Bez obzira na to imate li neki zdravstveni problem, želite li da se rešite viška kilograma ili želite da ojačate imuni sistem, verovatno uvek nailazite na isti savet — okretanje uravnoteženoj ishrani.

Kinoa

Za razliku od žitarica, koje imaju visok glikemijski indeks, kinoa je pseudožitarica — podseća na njih, priprema se kao one, mnogi veruju da spada u njih, ali nije jedna od njih! Kinoa se često naziva “majkom svih zrna” jer ima brojna blagotvorna dejstva po zdravlje, a ne sadrži gluten.

U pitanju je složeni ugljeni hidrat s visokim udelom proteina koji pomažu održavanje nivoa šećera u krvi pod kontrolom, a time se prečava pojačana proizvodnja insulina u organizmu i, samim tim, porast nivoa testosterona.

Bademi

Osobama koje imaju probleme s aknama preporučuje se da konzumiraju bademe, orašaste plodove poznate po tome što povećavaju nivo adiponektina, rasprostranjenog proteina koji učestvuje u regulaciji glukoze, razlaganju masnih kiselina i sprečavanju rasta testosterona. Bademi su posebno efikasni protiv tanke, slabe i suve kože, koja može da se javi kao posledica skoka testosterona, a samo jedna šaka badema dnevno može da napravi razliku.

Brokoli

Gotovo da nema zdravog jelovnika bez zelenog lisnatog povrća, koje sadrži brojne korisne nutrijente, a ukoliko želite da pomognete svom hormonskom statusu obavezno konzumirajte brokoli. On sadrži sulforafan, biljno jedinjenje koje pozitivno deluje kod niza bolesti i moćan je antioksidans, i indol-3-karbinol, organsko jedinjenje koje pomaže u eliminaciji toksina i ima antioksidansno i antikancerogeno dejstvo. Zahvaljujući njima, brokoli povećava sposobnost jetre da metabolizuje estrogen, a kada je estrogen normalan pojačana je i proizvodnja kolagena, pa je koža zaglađenija i lepša.

Losos

Takozvani “kralj riba” sadrži brojne blagotvorne hranljive materije, pre svega omega-3 masne kiseline, koje deluju tako što dovode loš holsterol u normalno stanje i imaju visok udeo dnevne potrebe proteina. Ukoliko konzumirate lososa, imaćete manju želju za šečerom, biće vam niži kortizol, hormon stresa, i podstaći ćete normalnu proizvodnju testosterona i estrogena.

Batat

Slatki krompir bogat je aminokiselinom triptofan, koja smanjuje nivo kortizola, tj. hormona stresa, a tu je i i vitamin B6, koji podstiče metabolizam i ugljene hidrate koji se sporo razgrađuju. Zahvaljujući nešto sporijem varenju, usled dosta vlakana u batatu, telo se duže snabdeva serotoninom, odnosno hormonom sreće, pa je i apetit manji, a raspoloženje bolje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here