"Dojenje je najbezbedniji način ishrane, majčino mleko je uvek dostupno i sadrži sve potrebne hranljive materije", saopštili su iz Batuta.
Ukoliko se dete ne hrani majčinim mlekom, prilikom pripreme mlečne formule neophodno je ruke oprati mlakom vodom i sapunom, a u nedostatku vode dezinfikovati alkoholom ili sredstvom za dezinfekciju.
Odojčetu od šest meseci i starijem potrebna je i dopunska ishrana koja mora da bude zdravstveno bezbedna.
"U uslovima smeštaja u kolektivnim centrima, ali i nakon povratka kući do potpunog saniranja domaćinstva, u cilju prevencije bolesti, savetuje se korišćenje industrijski proizvedene hrane za odojčad uzrasta do godinu dana", kažu iz Batuta.
Za decu staru godinu dana i starije, savetuje se korišćenje konzerviranih namirnica, termički obrađenog povrća, suvo voće, upakovan hleb, dvopek, krekeri i dugotrajno pasterizovano mleko. Voće i povrće koje se inače koristi u sirovom obliku oprati u mlakoj vodi, očistiti, ponovo oprati i termički obraditi.
Sve namirnice koje su bile u kontaktu sa vodom iz poplavnog talasa (poplavljeni frižideri, zamrzivači, ostave) ni u kom slučaju ne koristiti za ishranu.
Sve namirnice koje bi mogle da dođu u kontakt sa vlagom držati u staklenim i metalnim dobro zatvorenim posudama.