Birališta u Iraku su zatvorena u 17 časova po lokalnom vremenu, čime su završeni parlamentarni izbori, drugi od američke invazije 2003. godine, u kojima je moglo da učestvuje 19 miliona državljana Iraka.
Krvavi izbori
Početak parlamentarnih izbora obeležila artiljerijska vatra i serija eksplozija u kojima su poginule najmanje 25 osobe, a 65 je ranjeno, uprkos snažnim merama bezbednosti čiji je cilj da se osujete napadi pripadnika Al Kaide. Snažna eksplozija odjeknula je jutros ispred jedne zgrade u bagdadskom kvartu Ur, što je izazvalo rušenje zgrade i pogibiju 12 Iračana. Portparol vojne komande Bagdada Kasem Ata izjavio je da je reč o "terorističkim napadima". Na Bagdad je danas ispaljeno pedesetak projektila, a cilj su bili brojni kvartovi prestonice i takozvana zelena zona, najobezbeđeniji deo grada gde su smeštene državne zgrade i više ambasada. U tim napadima je ranjeno desetak osoba. Napadi su izvršeni i na nekoliko severnih gradova, među kojima su Bakuba, Samara i Baidži. |
Uprkos velikim merama bezbednosti, u Bagdadu i drugim gradovima širom Iraka rakete i bombe eksplodirale su blizu biračkih mesta, čime su sunitski pobunjenici pokušavali da odvrate birače od izlaska na glasanje.
U najsmrtonosnijem napadu, u eksploziji u trospratnoj zgradi u prestonici Iraka, poginulo je 25 osoba, prenela je agencija Rojters.
U drugoj sličnoj eksploziji u stambenoj zgradi poginule su četiri osobe, a još devetoro je nastradalo u raketnim napadima i eksplozijama bombi postavljenim na putevima.
Iračka nezavisna izborna komisijia saopštila je da su dva biračka mesta morala privremeno da budu zatvorena iz bezbednosnih razloga. Ministar spoljnih poslova Iraka Hošijar Zebari izjavio je da napadi neće uspeti da zastraše glasače.
Portparol bezbednosnih snaga u Bagdadu, general-major Kasim al-Musavi, izjavio je da su rakete ispaljivanje iz delova gde većinom žive suniti.
Zvaničnici Ujedninjenih nacija saopštili su da će možda biti potrebna tri dana dok se ne objave konačni rezultati.
Od oko 6.200 kandidata iz 86 partija biće izabrano 325 poslanika, a ne očekuje se da će bilo koji blok osvojiti većinu, zbog čega će možda proći meseci dok se ne oformi vlada, naveo je Rojters.
Za razliku od prethodnih izbora, 2005, Iračani su sada mogli da glasaju za pojedinačne kandidate, ne samo za partijske liste.
Irački premijer Nuri al-Maliki je, posle glasanja, pozvao sve stranke da prihvate izborne rezultate, a jedan od njegovih protivnika, bivši premijer Ijad Alavi već se požalio na neregularnosti na samom početku glasanja.
Maliki, koji je glasao na biračkom mestu u zelenoj zoni, pokušao je da smanji značaj serije napada na dan izbora.
Izbori se smatraju ključnim za stabilnost i dalji razvoj te ratom razorene zemlje, kao i testom za plan predsednika SAD Baraka Obame o povlačenju blizu 96.000 američkih vojnika iz Iraka tokom ove i iduće godine.
SAD u toj zemlji trenutno ima oko 96.000 ljudi, a polovina bi trebalo da krene kući ovoga leta.
Ako izborni rezultat omogući brzo formiranje vlade, odnosno ne prouzrokuje obnovu starih političkih sukoba, u kojima su, ranijih godina, ubijene na desetina hiljada ljudi, šef Bele kuće moći će da bude spokojan, ocenjuje Rojters.
U protivnom, Barak Obama mogao bi da se nađe pred dilemom da li da svoj plan evakuacije vojnika ponovo stavi pod lupu.
Obama pohvalio Iračane za hrabrost Američki predsednik Barak Obama pozdravio je danas izlazak iračkih glasača na parlamentarne izbore, uprkos bombaškim i raketnim napadima. "Vaoma cenim to što su milioni Iračana odbili da ih nasilje spreči da danas ostvare svoje pravo na glasanje", rekao je Obama u saopštenju koje je objavila Bela kuća. "Njihovo učešće (na izborima) pokazuje da je irački narod izabrao da kroji svoju budućnost kroz politički proces", dodao je predsednik SAD. "Naložio sam iračkoj vladi i iračkim bezbednosnim snagama da obezbede oko 50.000 glasačkih mesta u više od 8.000 izbornih jedinica širom Iraka", rekao je Obama. "Žao nam je ljudi koji su danas tragično izubili živote, ali poštujemo hrabrost iračkog naroda koji se još jednom suprotstavio pretnjama da bi branio demokratiju", zaključio je predsednik SAD. |