Invalidi ostaju i bez papira?

0

Kako su "Vesti" već objavile, brojni Albanci s Kosmeta pogođeni su ovom odlukom zbog koje će od 1. aprila invalidninu moći da dobijaju samo kosovski Albanci koji imaju stalni boravak u Švajcarskoj.

 

Štednja je prioritet: Didije Burghalter
 

 

"To znači da će ukoliko neko postane invalid zbog nesreće na radu morati da ostane u Švajcarskoj i neće moći da se vrati svojoj porodici na Kosovo", kaže se u saopštenju sindikata "Unija". Sindikat ocenjuje da bi Albanci s Kosova koji primaju invalidninu mogu da očekuju da će ostati i bez produženja dozvole za boravak jer visina njihove invalidske rente nije dovoljna za život u Švajcarskoj.

"Oni bi u tom slučaju morali da napuste Švajcarsku i izgube rentu", dodaje se u saopštenju sindikata.

Lažno se predstavljali

Oko 170.000 Albanaca s Kosova živi u Švajcarskoj. Smatra se da je jedan deo njih 1999. godine zapravo došao iz Albanije, lažno se predstavljajući kao Albanci s Kosova, koristeći ratnu situaciju. Tražeći od vlade da preispita svoju odluku, sindikat "Unija" upozorava da veliki deo njih radi u građevinarstvu, gde su izloženi opasnostima od povrede na radu.

Zbog odluke vlade da ne produži konvenciju o socijalnom osiguranju s Kosovom, potpisanu sa bivšom Jugoslavijom 1963. godine, biće obustavljene i isplate dečjih dodataka za decu koja ne žive u Švajcarskoj.

Vlada u Bernu obrazlaže svoju odluku nemogućnošću da kontroliše na licu mesta zdravstveno stanje invalida rada koji žive na Kosovu. Detektivi koje je na Kosovo poslala Federalna kancelarija socijalnih osiguranja kako bi proverili zdravstveno stanje oko 300 Albanaca koji dobijaju invalidninu iz Švajcarske, vratili su se delimično obavljenog posla – "jer su dobili pretnje".

Odluka Berna da s Kosovom i Metohijom ne produži konvenciju o socijalnom osiguranju samo je u prividnoj protivrčenosti s dosadašnjom proalbanskom politikom Berna i izrazitom podrškom otcepljenju Kosova od Srbije. Ovu odluku objašnjava ambicija novog ministra unutrašnjih poslova Didije Burghaltera, da u državnom budžetu godišnje uštedi 230 miliona franaka smanjujući broj postojećih invalidnina za pet odsto.

Burghalter je najavio da će od sada svake godine primaoci invalidskih penzija biti kontrolisani kako bi se utvrdilo da li je njihovo zdravstveno stanje poboljšano i da li treba da se ukine ili smanji iznos njihove invalidnine. Ministar je izračunao da do 2018. godine oko 12.500 primalaca invalidnina na ovaj način može da izgubi pravo na novčanu nadoknadu. To bi državnom budžetu do pomenute godine uštedelo oko pola milijarde franaka.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here